Zinde Kalmak

2756_sGüneş ışığının tek başına besleyici özelliği vardır ve vücudun tüm doğal döngülerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Her gün doğal ışıkta zaman geçirmek sistem üzerinde olumlu bir etki yapar. Bu basit ‘tedavinin’ bir ay içinde bile bir kadının âdet kanamasını düzenlediğine tanık oldum.

Her gün yirmi dakika dışarıda güneş gözlüğü kullanmadan dolaşın bu yöntem çok , çünkü güneşin gözlerle de temas etmesi gerekir, ama hiçbir zaman doğrudan güneşe bakmamaya dikkat edin. Güneşin en çok etkili olduğu dönem sıcak aylardır ancak aynı etkiyi kış aylarında daha fazla dışarıda kalarak da sağlayabilirsiniz. Yeryüzünün koruyucu sistemlerine o kadar fazla zarar verdik ki, artık güneş altında eskiden olduğu gibi serbestçe dolaşmak o kadar güvenli olmuyor. Güneşe çıkma sürenizi güneşin en az etkin olduğu saatlerle sınırlandırın, gün ortasında iyi korunmadan dışarı çıkmayın. İyi korunmak istiyorsanız, sabah erken ve öğleden sonra geç saatler en uygun zamanlardır.

Doğal doğum kontrol yöntemlerinde yumurtlamâ zamanı olabildiğince doğru tahmin edilmeye çalışılır. Bunlar ilerisi için gebe kalmaya da yardımcı olur. En bilineni gün ya da takvim yöntemidir ve her ay son âdet kanamasından 14 gün sonra oluşan yumurtlamaya dayanan bir yoldur. Bizi en azından döngünün doğru kısmına götürdüğü için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Derece yöntemi, özel olarak numaralandırılmış (eczacınızda bulabileceğiniz) bir termometreyi yatağınızın yanında bulundurmayı ve her sabah uyanır uyanmaz vücut sıcaklığınızı ölçmenizi gerektirir. Termometre ufak derece farklarını gösterecektir ve onları düzenli olarak kaydederek birkaç ay sonra bir modelin belirdiğini görebilirsiniz.

Bu yöntem için dikkat gereklidir çünkü sıcaklık farkı çok küçüktür. Temelde, sabit olan sıcaklığımız yumurtlama döneminde çok hafif yükselir. Genel vücut sıcaklığında 0.60.8 derecelik bir fark görülür. Ay boyunca sıcaklığın grafiğini çıkanrsanız, bu sıcaklık artışının tam ortasında, artışın başlamasının ve en tepeye ulaşmasının arasında, yumurtlamayı saptayabilirsiniz. Mukus testi ile birlikte oldukça doğru sonuçlar verebilir.

Mukus testi, sıcaklık ölçümünün hemen ardından basit bir biçimde vajinal mukusun test edilmesidir. Rahim boynundaki salgıları test ederken, yani parmağınızı vajinanıza sokup çıka nnca, bu salgının ne kadar yapışkan olduğunu görebilirsiniz. Her döngüden sonra, suludan saydama ve yumurtlama döneminde çok daha fazla artarak, çekince uzayan bir kıvama gelecektir.

Bir yumurta, yumurtlamadan sonra 624 saat arası yaşar. Bir kadının mukusu iyi bir ortam ise, spermler onun içinde beş gün kadar yaşayabilir. Bu nedenle, her döngüde döllenmenin gerçekleşme olasılığının olduğu bir haftalık bir dönem vardır.

Her âdet kanamasının sonunda mukus azdır. Kuruluk hissedersiniz ve çamaşırlarınızda mukus izi görmezsiniz. Yumurtlama öncesindeki altı gün mukus ince, saydam, kaygan ve akıcıdır (çiğ yumurta akı gibi). Yumurtlama başladığında daha esnek ve uzayan bir kıvama gelir. Hemen yumurtlamanın arkasından, ‘pencere’ kapandığında, kayganlığın tersine oldukça yapışkanlaşır ve tüm esnekliğini yitirir. Saydamdan çok mat hale gelir ve çamaşıra hafif renkli bir iz bırakabilir.

Görüldüğü gibi, özellikle başlangıçta kendi âdet döngünüzdeki değişimleri fark ederek, sizin için normal olanı bulmaya başladığınızda, tüm bu önlemleri almak bir miktar kendini bu işe adamayı gerektirir. Ama kendi değişen mukus kıvamınızı saptayarak onlara eşlik eden enerji ve sıcaklık değişimlerinizi kontrol etmek görünür biçimde kolaydır.

Eğer döngünüzün grafiğini çıkartacaksanız, cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir, çünkü böylece kendi değişimlerinizi daha tam ve doğru olarak grafik haline getirebilirsiniz. Şimdi piyasada idrarınızdan ufak bir örnekle doğurgan döneminizi tam olarak saptayan aletler bulunuyor. Bunlar yararlı ve etkili araçlardır ve evde güvenli olarak kullanabilirsiniz. Vücudunuzu tanıma sürecinde bu aletli çalışmayı da destek olarak yapabilirsiniz.
İsim: *

Mail: *

11 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)