Zaman Kullanımındaki Değişiklikler

Zaman kullanımındaki bu değişiklikler işi daha kolaylaştırıyor olabilir ama yalnızlığı ve toplumun geri kalanından uzaklaşmayı körükleyebilir. Arkadaşlar, akrabalar, aile bireyleri ve sevgililer farklı saatlerde çalışıyorsa ve bireysel programlarını birbirlerine uydurmalarını sağlayacak bir sistem yoksa, bir araya gelmeleri giderek zorlaşabilir. Artık eski buluşma yerleri mahalledeki kafe, kilisenin arka salonu, okuldaki spor sahası gibi geleneksel anlamlarım kaybediyorlar. Sosyal hayatın kolaylaşması için, Üçüncü Dalga uygarlığında bunların yerini alacak yeni ortamlara ihtiyaç var.

Bilgisayara bağlı bir sistem oluşturulması bir fikir olabilir; bu sistemde size kendi randevularınız hatırlatılabileceği gibi, sisteme giren herkes o ya da bu kişinin programlarını da izleyerek ne zaman, nerede ve nasıl buluşabileceklerini planlayabilir. Ama bunun ötesinde daha fazla kolaylık sağlayacak yöntemler de gerekecektir.

Zamanda kitlesellikten uzaklaşılmasının başka sonuçları da var. Örneğin, ulaştırma konusundaki etkilerini daha şimdiden görmeye başladık bile. İkinci Dalga’nın esnek olmayan saatler içinde kitlesel çalışma sistemlerinde odaklanması, sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş saatlerinde trafik arapsaçına dönerdi. Zaman kitlesellikten uzaklaşırken, trafik de zaman ve yer açısından dağıtılabildi.

Aslını isterseniz, herhangi bir toplumda Üçüncü Dalga’nın ne kadar ilerlediğini anlamak istiyorsanız, gün içindeki trafik akışına bakın. Belli saatlerde trafik yoğunlaşıyorsa, bütün trafik sabah bir yöne ve akşam aksi yöne akıyorsa, o ortamda hâlâ İkinci Dalga’nın hâkimiyeti sürüyor demektir. Eğer trafik bütün gün sabahları bir yöne, akşamları öbür yöne şeklinde değil her yönde aynı yoğunlukta akıyorsa, orada Üçüncü Dalga endüstrilerinin yerleştiğini, hizmet sektöründe çalışanların sayısının fabrika işçilerininkinden fazla olduğunu, esnek zaman kullanımının yaygınlaştığını söyleyebilirsiniz. Böyle yerlerde yirmi dört saat açık kalan ve hizmet veren benzin istasyonları, bankalar, restoranlar vs. bulunacaktır.

Daha esnek ve bireysel ihtiyaçlara göre ayarlanmış programlara geçmek, çalışmaları yaydığı ve odak noktalarını etkisiz hale getirdiği için, enerji ziyanını ve çevre kirliliğini de azaltır. Günümüzde Birleşik Devletler’in birçok eyaletinde, kullanımın özellikle arttığı saatlerde enerji ziyanını önlemek için elektrik tarifelerini değiştiriyorlar. Connecticut Çevre Koruma Dairesi, federal hükümetin çevreyle ilgili isteklerini yerine getirmek amacıyla, şirketlerden özellikle esnek zaman kullanımına geçmelerini talep etti.

Bunlar, zaman anlayışındaki değişikliklerin en fazla dikkat çeken sonuçlarıdır. Bu süreç devam ederken, ilerleyen yıllarda çok daha önemli ama şimdilik aklımızdan bile geçirmediğimiz türde sonuçlarla karşılaşacağımızı söyleyebiliriz. Yeni zaman kullanımı, evdeki yaşamımızı ve biyolojik ritmimizi etkileyecektir, çünkü zaman kullanımını değiştirmek, tüm insan deneyimlerini değiştirmek demektir.

h
İsim: *

Mail: *

18 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)