YÜKSELEN BURÇLAR GEZEGENLERİ

akrep-burcu_9311Eğer Mars ikinci eve açı yapıyorsa ve ikinci ev (Mars’ın yönettiği burçlar olan) Koç veya Akrep’se, açı sadece para konularında iyi etkilere sebep olacaktır. Ama eğer Mars evlilik evi olan yedinci eve açı yapıyorsa ve yedinci ev Koç veya Akrep’se, eşle ilgili iyi etkiler olacaktır ama aym zamanda eşle olan ilişkide de ciddi bir zarar olacaktır. Yedinci ev Mars enerjisi için çok hassas bir bölgedir. Bu durumda, eş güçlü, başarılı, olumlu anlamda iddialı, güzel veya yakışıldı ve sıra dışı olacaktır. Ama yine de evlilik hayatında tartışmalar ve kavgalar olacaktır.

Bir başka örnekte, eğer Satürn üçüncü eve açı yaparsa ve üçüncü ev (Satürn’ün yönettiği veya yüceldiği burçlar olan) Oğlak, Kova veya Terazi’yse o zaman kişi olumlu yönde Satümyen özellikler gösteren kendinden daha küçük bir kardeşe sahiptir. Bu kardeş disiplinli, sorumluluk sahibi, evrimsel olarak hayli yol almış, başarılı veya kendi alanında bir otorite olabilir. Fakat kardeşle ilişki kötü olabilir, çok az kardeşe sahip olabilir veya hiç kardeşi olmayabilir çünkü Satürn kısıtlayan doğasım üçüncü eve yöneltmiştir. Bu metin boyunca defalarca belirttiğim gibi, pozitif etki, negatif etkiyi yok etmez. Kişinin aşın iyiyi ve aşın kötüyü deneyimlediği hayatın pek çok alanı vardır. Doğum haritasının karışık etkileri, böyle durumların astrolojik açıklamalarıdır.

Eski Hint astrolojik metinlerinin çoğu, gölge gezegenler olan Rahu ve Ketu’nun açı oluşturma yeteneklerinin olmadığım söyler. Fakat bilge Parasara’mn yazdıklarına dayanan bir düşünce ekolü vardır ve bu ekole göre Rahu ve Ketu, natal konumlarından beşinci ve dokuzuncu evlere zararlı açılar yaparlar. Bu yöntemi çalışmadığım ve derinlemesine araştırmadığım için, doğum haritası yorumlarıma bu açılan dahil etmiyorum. Bu bilgiyi sa-dece konu hakkında daha fazla araştırma yapmak isteyen kişiler için veriyorum.

Yukanda bahsedilen açılar ve ünlü kişilerin daşalarmı tanımlarken incelediğim açılar tam veya %100 açılardır ve bunlar Hint astrologları tarafından tüm uygulamalarında kullanılan açılardır. Fakat üç çeyrek, yarım, bir çeyrek gibi açılar vardır ve bunlar yeni başlayan astrologlar tarafından dikkate alınmamalıdır. Ben bu açıları referans amacıyla dahil ediyorum.

1) Bütün gezegenler kendilerinden itibaren üçüncü ve onuncu evlere bir çeyreklik etkiyle açı yaparlar.

2) Bütün gezegenler kendilerinden itibaren beşinci ve dokuzuncu evlere yarımlık etkiyle açı yaparlar.

3) Bütün gezegenler kendilerinden itibaren dördüncü eve üç çeyreklik etkiyle açı yaparlar.

Bu bölümün başında açıklanan açılardan sadece tam açıları kullanarak, Yüce Rama’nın haritasına bakalım. Rama çok büyük bir Hint avatarıdır. Merkür ve Rahu hariç haritasındaki her gezegen ya yücelmiştir veya kendi burcundadır. Rama’nın yüceliğine rağmen, çocukluğunda babası ölmüştür çünkü Satürn Güneş’e açı yapmaktadır ve açı, Satürn zararlı enerjisini düşük olduğu burç olan Koç’a yönlendirdiği için normalden daha kötüdür. Hikayeye göre, annesi Rama’nın kaderinin Tann’ya hizmet etmek için evi terk etmesi olduğunu söyledikten sonra Rama’nın babası ani bir kalp krizi geçirerek ölür.

KUZEY HİNDİSTAN

• Ay yedinci eve açı yapar.

• Ay yedinci evdeki Mars’a açı yapar.

Jüpiter beşinci, yedinci ve dokuzuncu evlere açı yapar. Yedinci eve olan açı normalde olduğu kadar benefik değildir çünkü Jüpiter düşük olduğu burca yani Oğlak’a açı yapar.

• Jüpiter düşük olduğu burcu Oğlak’taki ve yedinci evdeki Mars’a açı yapar.

• Jüpiter dokuzuncu evdeki Venüs’e açı yapar. Bu mükemmel bir açıdır çünkü Jüpiter yöneticisi olduğu burç olan

Balık’a açı yapar.

• Satürn altıncı, onuncu ve birinci evlere açı yapar. Onuncu eve olan açı özellikle kötüdür çünkü Satürn düşük olduğu burcu Koç’a açı yapar.

• Satürn altıncı evdeki Rahu’ya açı yapar.

• Satürn onuncu evdeki ve Satürn’ün düşük olduğu burcu Koç’taki Güneş’e açı yapar.

• Satürn birinci evdeki Ay’a ve Jüpiter’e açı yapar.

• Rahu’nun açısı yoktur. (Bilge Parasara’ya göre, Rahu Rama’nın haritasında onuncu, on ikinci ve ikinci evlere açı yapar.)

• Mars onuncu eve ve onuncu evdeki Güneş’e, bir yönden iyi bir yönden kötü açı yapar, çünkü olumlu yönden Mars kendi yönettiği burç olan Koç’a açı yapar, ama olumsuz yönden malefik olduğu için bu açılar zararlıdır.

• Mars birinci eve ve birinci evdeki Ay’a ve Jüpiter’e, Mars’ın düşük olduğu burç olan Yengeç’e açı yapar.

• Mars ikinci eve açı yapar.

• Venüs üçüncü eve, düşük olduğu burç olan Başak’a açı yapar.

• Güneş, dördüncü eve ve Güneş’in düşük olduğu burçtaki Satürn’e açı yapar.

• Merkür beşinci eve açı yapar.

• Ketu’nun açısı yoktur. (Parasara’ya göre, Ketu Rama’nın haritasında dördüncü, altıncı ve sekizinci evlere açı yapar.)

Bir önceki yazım: Günlük Burç Yorumunuz  1. türkan dedi ki:

    Ismim türkan 02.02.1981 almanya gutersloh saat 12.45
    Dogum bilgilerim 8.03.1974 antalya saat 04.00 dogumlu ersoy ile uyumum gelecegim nasildir acaba


İsim: *

Mail: *

13 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)