YÜCELENLER VE DÜŞÜKLER

YÜCELENLER VE DÜŞÜKLER

Hint astrolojisinde, gezegenlerin yüceldiği ve düşük olduğu durumlar Batı astrolojisindekine benzer bir şekilde çalışır. Fakat iki temel fark vardır. Birincisi, Merkür Başak’ta yücelir ve Balık’ta düşüktür; Batı astrolojisindeyse bu durum sırasıyla Kova ve Aslan’dır. İkincisi, Hindular yücelme ve düşük olma derecelerim daraltmışlardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Yücelmelerinin en yüksek derecesine yaklaşan gezegenler güç kazanır ve en yüksek yücelme derecesinde güçlerinin doruğuna ulaşırlar. En yüksek yücelme derecesinden sonraki bir derecede yüceldiği burçta bulunan gezegenler, ortalamadan daha iyi işlev görürler fakat artık yücelme durumunda değildirler. Düşük durumda olan gezegenler için de aynısı geçerlidir. Düşük olma durumunun en alt noktasma doğru ilerleyen gezegenler giderek zayıflar ve düşük olma derecesine geldiklerinde en büyük zararı görürler. Eğer bir gezegen düşük olduğu burçtaysa ama düşük olma derecesini geçtiyse, zayıf işlev görür fakat teknik olarak düşük değildir. Tamamen düşük olduğu dereceye göre daha az zarar verir.

Yücelmeler ve düşükler Hint astrolojisinde çok önemlidir, özellikle de bir gezegen pozitif veya negatif sınıra yakın bir konumdaysa. Yücelen gezegenlerin daşa ve buktileri önemli ölçüde güçlenir ve böyle bir gezegensel dönemde kişinin hayatındaki şans ve bolluk artar. Aynı şekilde düşük bir gezegenin daşa veya bukti periyodundaysa, dönem sonuna kadar kişinin bitmez tükenmez problemleri olabilir. Her zaman olduğu gibi, yöneti-cilikler, gezegenlere olan açılar ve diğer doğum haritası faktörleri göz önünde tutulmalıdır.

Bir önceki yazım: Günlük Burç Yorumunuz
İsim: *

Mail: *

11 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)