YÖRÜNGEDEKİ MAKİNELER

astroloji-gezegenlerUzay ve okyanusla ilgili araştırmalarımızda, bilgilerimizde ve bulgularımızda da İkinci Dalga’nın klasik teknolojilerini çok çarpıcı bir şekilde geride bıraktık. Elektronik ve bilgisayar hakkında söylediklerimiz, yine aynı endüstrilerin kazandırdığı avantajlarla, bu alanlarda da tekrarlanabilir.

Yeni ortaya çıkmakta olan ikinci endüstri kolu, uzay endüstrisi olarak gösterilebilir. Çeşitli sorunlara ve gecikmelere rağmen, yakında dünya ve uzay arasında eşya ve insan taşınabileceği ve dahası, haftada beş sefer yapılabileceği düşünülüyor. İnsanlar henüz bunun ne anlama geldiğini tam olarak kavrayamadılar ama Birleşik Devletler ve Avrupa’da birçok şirket, bu olguyu ileri teknolojide gerçekleşecek yeni devrimin temeli olarak görüyorlar ve uzun vadeli planlarını buna göre yapıyorlar.

Grumman ve Boeing, enerji üretmek için yörünge platformları hazırlıyor. Business Week dergisi şöyle diyor: “Başka bir endüstri kolu da yörüngeye çıkmanın ne anlama geldiğini daha yeni anlıyor. Bu endüstri grubunu yarı iletkenden ilaca kadar çeşitli ürünler üreten kurumlar oluşturuyor. İleri teknolojide kullanılan birçok maddenin dikkatle ve özenle işlenmesi şarttır. Yerçekiminin bunlar üzerinde kötü etkisi olabilir. Uzayda endişeye gerek bırakacak bir çekim, zehir ya da son derece tepkisel maddelerle uğraşmak gibi tehlikeler yoktur. Orada bulabileceğiniz şey sınırsız bir emme gücüyle aşırı yüksek ve aşırı düşük sıcaklıktır.”

Bunun sonucu olarak, “uzay üretimi,” bilim adamları, mühendisler ve ileri teknoloji yöneticileri arasında en önemli konu haline geldi. McDonnell Douglas, eczacılık şirketlerine, ender bulunan enzimleri insan hücrelerinden ayıracak bir uzay aracı parçası öneriyor. Cam üreticileri, lazer ve fiber optik için gerekli maddelerin uzayda üretilebilmesi için yöntemler geliştiriyor. Belli kan hastalığına yakalanan insanların kullandığı Urokinase ilacının bir dozu günümüzde 2,500 dolara mal olurken, NASA’nm uzay endüstrileşme ü başkanı Jesco von Puttkamer’a göre, aynı ilaç uzayda bunun beşte biri fiyatına üretilebilir.

Daha önemlisi, maliyeti karşılansa bile dünyada üretileme yecek ürünler vardır. Uzay ve elektronik üzerine araştırmalar yapan TRW şirketi, yerçekiminden dolayı dünya yüzeyinde üretile meyecek dört yüz alaşım belirledi. General Electric ise, bir uzay fırını projesi üzerinde çalışıyor. Batı Almanya’da DaimlerBenz ve M.A.N. şirketleri, uzayda rulman üretimi fikrini inceliyorlar. Avrupa Uzay Ajansı ve British Aircraft Corporation gibi özel firmalar, uzayın ticari uygulamaları açısından cihaz ve ürün projeleri üzerinde çalışıyor. Business Week dergisi, “Giderek daha fazla sayıda saygın firma bu işi büyük bir ciddiyetle ele aldığına göre, bu fikirlerin hayalden ibaret olmadığı düşünülmelidir,” diye belirtiyor.

Princeton’dan fizik doktoru Gerard O’Neill’ın uzay şehri kurma planı da aynı ciddiyetle ve belki de daha büyük bir hevesle devam ediyor. O’Neill dinleyicilerine sürekli olarak, uzayda platformlar veya adalar kurularak bu birimlerde binlerce insanın yaşayabileceğini anlattı ve sonunda desteğini kazandığı isimler arasında NASA, California eyalet valisi ve ayrıca, Whole Earth Catalog dergisinin kurucusu Stewart Brand gibi söz sanatlarında usta birçok eski hippi de bulunuyor.

O’NeiU’ın fikri, aydan veya uzaydaki başka yerlerden parçalar toplayarak uzayda bir şehir kurmak. Meslektaşı Dr. Brian O’Leary, Apollo ve Amor asteroitlerinde madencilik çalışmaları olasılıklarını inceliyor. Princeton’da sürekli olarak düzenlenen konferanslar, NASA, General Electric, Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı ve diğer ilgi gruplardan saygın insanlara bir araya getirerek, ayda kimyasal madde üretiminden diğer dünya dışı minerallerin çıkarılmasına, uzayda yerleşim merkezlerinden kapalı ekoloji sistemlerinin tasarımlarına ve yapımına kadar çok çeşitli konularda forum yaratıyor.

İleri elektronik teknolojisinin ve dünyadaki üretim imkanlarının ötesine geçmeyi hedefleyen bir uzay programının bileşimi, teknosferi İkinci Dalga çağında düşünülmesi bile asla mümkün olamayacak bir seviyeye taşıyor.
İsim: *

Mail: *

19 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)