YENGEÇ BURCUNDA DOĞAN ERKEKLERİN KARAKTERİ

Bu tipin en belli özellikleri her duruma uymasını sağlıyabilecek esnek yaradılışı, azimkâr inatçılığı, sabrıdır. Bir şeye veya konuya el atması bir Yengecin herhangi bir nesneye pençe atmasına benzer, amacından caymaktansa pençesini yitirmeyi yeğ sayar. Sevgi konusunda da, mal mülk konusunda da, fikir ve inanç konusunda da böyledir.

Çok gelişmiş bir tipten olan Yengeç Erkekleri çok karmaşık bir kişiliğe sahiptirler. Bir dakikaları öbürüne uymaz gibi görünse de aslında kişilik çizgileri belirgindir, sabittir, hiç değişmez. Bu tip aynı zamanda son derece duyguludur ve duygu yelpazesi çok geniştir. Sevincin en coşkunundan kedere, hüzne, dehşete, şefkate, şehvet ve ihtirasa, dostluğa, en derin merhamete kadar her türlü duyguyu ta içten benimser. Bu erkek kadar derin umutsuzluklara kapılan kişiye çok zor rastlarsınız. Bunun sebebi de Yengeç Erkeğinin hayal gücünün çok geniş olmasıdır. Bu yüzden herhangi bir olayı ya da duyguyu gözünde olabildiğince büyültür. Benliği güçlüdür. Olay ve kişileri kolaylıkla unutmaz. Geçmiş günler onun kafasında hep yaşar. Ailesinin, milletinin ya da dindaşlarının tarihçesine büyük önem verir.

Bu erkek yaradılıştan bir aktör olduğu için çevresinde her zaman seyirci ve dinleyici kitlesi bulmak ister. Yengeç erkeklerinden bir çoğu öğretim mesleğini seçerler ve dostlarıyla aile biteylerine günün olaylarını, rastladıkları, konuştukları insanların kişiliklerini çok canlı ve dramatik bir dille uzun uzun anlatmayı severler. Bir kere sevdiler mi derinden sever ve sevdiklerini uzun zaman unutamazlar. Aile ve arkadaşlık bağları son derece güçlüdür. Uzaklıklar ya da zaman akımı bu gücü zayıflatamaz. Yengeç Adamı evienip çoluk çocuğa karıştığı zaman da çok iyi bir baba olur ve bundan sonraki gidişatıyla hareketlerini aile babası rolüne göre ayarlamaktan büyük zevk duyar. Bütün mesleğini ve yaşantısını sevdiği insanların istek ve ihtiyaçlarına göre ayarlamak onun huyunda vardır. Sevdiği insanlar onun yaşantısının temelini oluşturur. Bu yüzden Yengeç erkeği evlenip aile babası oluncaya kadar kendini boşlukta hisseder. Oradan oraya gezer ve rastladığı herkesin, hemen herşeyin etkisi altında kalabilir. Bu durumda rastlayıp da onu zayıf bir kişi sananlar boyundurukları altına almaya çalıştıkları zaman ne denli yanılmış olduklarını göreceklerdir. Çünkü Yengeç erkeği aslında kuvvetli, dediği dedik bir insandır. Evlendiği kadın da buyurgan olup onu egemenliği altına almaya kalkışırsa aynı sonuç doğar. Yengeç erkeği açıkça değilse bile gizliden gizliye karısının katı disiplinine isyan ederek kaytarır ve zamanla karısına karşı duyduğu sevgi kaybolabilir. Yengeç erkeğinin kuvvetli bir hayali vardır. Bunu durmadan beslemek için roman, tarih kitapları okur, tiyatro ve sinemaya gitmesini çok sever. Bu besinlerden yoksun kaldığı zaman karamsarlığa kapılarak mantıksız ve dik başlı davranışlara sapabilir.

Çok hassas bir insan olduğu için ailesi ile ve yakınlarıyla ilgili her şey onu derinden etkiler. Çevresindeki olumsuz olaylar yüzünden mutsuzlaşır ve meslek yaşantısında da gerektiği gibi gelişemez. Yengeç erkeği elinden geldiğince yalnızlıktan kaçınır. Bu tip kulüplere, derneklere, tarikatlere canı gönülden üye olan kişiler arasındadır. Çevresindekilerin kendini beyenip sevmesini çok arzu eder. Alaydan ve beğenilmemekten de çekindiği için çoğu zamanlar yaradılışına aykırı olan tutucu bir davranış içine girebilir.

Yengeç erkeğinin umulmadık bir yönü de ünlü bir insan olmak için beslediği derin ve keskin bir hırsdır. Bu kudret hırsı onu çok yetkili mevkilere yükseltebilir. Yengeç erkeği bu mevkie kavuştuktan sonra bir daha arkasına bakmaz. Önceden sözünü ettiğimiz inatçılığı ve sebatı sayesinde bir kez tepeye tırmandı mı onu oradan indirmek hemen hemen imkânsızdır.

YENGEÇ BURCU

Peygamberlerin ve öğretmenlerin simgesidir.

22 Haziran 22 Temmuz

Başlıca Özellikleri: İnatçılık, sebat, sabır, duyarlılık, anlayış ve değişkenlik.

Planetleri: Merkür, Uğurlu taşları: Yeşil akik, zümrüt, Uğurlu Renkleri: Eflâtun Uğurlu Metalleri Gümüş.

YENGEÇ BURCUNDA DOĞAN ERKEKLERİN KARAKTERİ_2.jpg

Bir önceki yazım: KAHVE TABAĞI FALINA NASIL BAKILIR?
İsim: *

Mail: *

13 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)