Yemek Parası İçin Çalışmak İstiyorum

4209Tarihten ibretlik bir olay birgün hindistanda fakir bir genç bir kilim dükkanına gitti ve ‘Yemek parası için çalışmak istiyorum” dedi kilim satıcısına. “Sadece yemek istiyorum.”

“Şehirde maddi sıkıntı yaşandığını bilmiyor musun? Pis bir sokak serserisini bırak, kendi ailemi bile geçindirecek kadar para kazanamıyorum” dedi.

Jashub utanarak oradan uzaklaştı. Utanç içindeydi, açtı ve evet, aynı zamanda da pisti. Uzun zaman sonra ilk defa evini düşünerek orada olmayı arzuladı. Kendi sorumluluğunu alıp kendi yolunu çizmek konusunda çok sabırsız davranmıştı. Babasının evinde iyi yemek, sıcak bir yatak, düzenli bir iş ve şık sandaletler de dahil, ihtiyacı olan her şeye sahip olabilirdi. Yalın ayak yürümekten köle gibi kızarmış ayaklarına baktı. Terliklerini en son yediği öğünle takas etmişti.

Pazar yerinin kapısında dururken Jashub satacak hiçbir şeyinin kalmadığının farkına vardı. Karnını doyurmak için hırsızlık mı yapmalıydı?
Birdenbire kısa boylu şişman bir adam Jashuba doğru yürüyerek işe ihtiyacının olup olmadığını sordu.
“Evet efendim” dedi genç adam.
“Hayvanlar hakkında bir şey biliyor musun?”

“Babamın çiftliğinde birçok koyun ve sığır vardı. Onun işini yakından takip ederdim.” Jashub daha dik durmaya çalışırken adam onu tepeden tırnağa süzüyor ve toprak sahibi bir adamın oğlunun neden bu kadar kirli ve çaresiz bir durumda olduğunu merak ediyordu.

Adam sonunda “Benimle gel” dedi.
Jashub çaresizce adamı takip etti. Birkaç kilometre yürüdükten sonra ayakları soyulmuştu ve zonkluyordu. Ama dinlenmek için zamanı yoktu. Gidecekleri yere vardıktan ve adam ona çalışacağı yeri gösterdikten sonra genç adam işi kabul ettiğine pişman olmuştu. Adamın sığır ya da koyunları yoktu, sadece domuzları vardı. İşi, açlıktan midesi kazınmıyor olsa hayatta dokunmayı bile kabul etmeyeceği pis hayvanları doyurmaktı. Ama açtı ve hayvanlara yemeleri için keçiboynuzu tohumlarını verirken kendisi de karnını bu yemle doyurmayı istiyordu. Tüm servetini sağa sola savurmuştu ve şimdi bu pis domuzların etrafa saçtığı yemleri bile yemeğe hazırdı anlayana…
İsim: *

Mail: *

13 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)