Yelda’nın Güven Sorunu

burcuvurkac_ile_astro_yogaYelda çok küçük yaştan itibaren defalarca babasının şiddetine uğramıştı. Kuşkusuz, bu bir çocuk için başa çıkılması çok zor olan bir durumdur. Ancak, Yelda’nın durumunda daha da kötü olan şey, annesinin bu tacize göz yummasıydı. Annesi olanların farkındaydı, ama bilerek görmezden geliyordu. Böylece, bu yaşam dersi üzerinde çalışan çoğu kişi gibi, Yelda da çok küçük yaştan itibaren güven sorunlarıyla başa çıkmaya zorlanmıştı. Sonuçta, eğer öz anneniz ve babanız sizin güveninize ihanet ediyorlarsa, geriye güvenilecek kim kalır ki? Güvenine tekrar tekrar ihanet edilerek büyümüş olduğundan, Yelda’nın yaşamı insanların güvenilmez oldukları inancını doğrulayan deneyimlerle geçmişti.

Tekrar tekrar o yaşamına bu inancını haklı çıkaran insanları çekmişti. Neredeyse tüm erkek arkadaşları onu düş kırıklığına uğratmışlardı. Birlikte bir şifa merkezi açtıkları bir arkadaşı ortak hesaplarındaki parayı kendi zimmetine geçirmişti. En nihayet güvenilir bir erkek bulduğunu düşündüğünde, onunla hemen evlenmiş, ama daha sonra adamın müzmin bir zampara olduğunu öğrenmişti. Yelda’nın bildiği kadarıyla kocası en azından dört aşk ilişkisine girmişti. Annesinin geçmişte yaptığı gibi, Yelda da kocasının ihanetlerini bilmezden gelmişti. Tıpkı babasının onu taciz etmesine göz yumduğunu annesinin yüzüne vuramadığı gibi, ihanetini de kocasının yüzüne vuramamıştı.

Mutsuz geçirdiği, yaşamında büyük bir şeyin eksik olduğunu bilerek geçirdiği yıllardan sonra, Yelda ruhsal bir arayışa girdi. Seminerlere katılmaya, lar okumaya, ona yaşamının kalıplarıyla ilgili bir içgörü verebilecek ve eksik yanıyla birleşmesini sağlayacak her şeyi yapmaya başladı. En sonunda bizim çalışmamızla karşılaştı ve larımızı okuduktan sonra seminerlerimizden birine katılmaya karar verdi.

Yelda’nm ikincil yaşam dersi Tanımlama idi ve kendisi üzerinde daha çok çalıştıkça, kendisini tanımlamayı ve sağlam sınırlar çekmeyi daha çok öğrendi. Bir kez kendisini tanımlamaya başladığında, yavaş yavaş kendine güvenmeye başladı. İlk karşılaşmamızdan bir yıl sonra, Yelda daha önce yapmayı hiç düşünemeyeceği bir şey yaptı. Kendi başına bir iş kurmaya, İnternet yoluyla şifalı çiçek esansları satmaya karar verdi. Bu işe, esas işini engellemeyecek şekilde, yavaş yavaş ve küçük çapta başladı.

Sonra harika bir şey oldu. Yıllardır çalıştığı hastane Joanna’dan tamamlayıcı terapileri ve bütünleştirici şifa yöntemlerini içeren deneysel bir programı yönetmesini ve denetlemesini istedi. Yelda sevinçten havalara uçmuştu. Bu çalışma o nun her zaman ilgi duyduğu her şeyi mükemmel bir biçimde birleştirdi. Hâlâ İnternet ticaretini sürdürüyordu ve bu iş daha kârlı hale geldikçe Yelda kendisine daha çok güvenmeye başladı. Yaşamındaki bu iki başarıyla birlikte, daha da çok gelişmeye başladı. Kocasıyla ilişkisi hâlâ çok iyi değildi, ama kocasının ona saygısı arttıkça, bu ilişki de değişmeye başladı.

Yelda ile son kez konuştuğumda, bana babasıyla görüşüp yaptığı şeyle ilgili olarak yüzleştiğini söyledi. Onu şaşırtan bir biçimde, babası yaptıklarının tüm sorumluluğunu üstlenmiş ve kızma yaşattığı tüm acıdan ötürü özür dilemişti. Ne yazık ki, artık bu dünyadan ayrılmış olan annesiyle arasındaki sorunu halledememişti. İronik olarak, annesi duyduğu suçluluk duygusunu kendi içine yönelterek kendinden nefret etmeye ve kendine kızmaya başlamıştı. Ama babasından farklı olarak, annesi davranışlarının sorumluluğunu üstlenememiş ve onun yerine, kendine duyduğu tüm öfkeyi Yelda’ya yansıtmıştı.

Yelda kartların çoğunun onun aleyhine olduğu bir durumla başlamış, bulunduğu yeri kabullenme cesaretini ve metanetini göstermiş, yaşamının sorumluluğunu üstlenip enerji damgasını değiştirmiş bir insanın iyi bir örneğidir. Sorumluluk gücün dengesidir. Daha önce de söylediğim gibi: Kişisel gücünüzü artırmak için, kişisel sorumluluğu artırmanın yollarını bulun. Yelda da kendi yaşamının sorumluluğunu üstlenmiş ve kendi yaratma gücünü artırmıştı.
İsim: *

Mail: *

19 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)