Yaşam Koçu Dersleri

icerikSorun

Kız arkadaşınız sizden yardım etmenizi istiyor. Görünen o ki, kirayı ödemek yeterli olmuyor. Ancak, onun talepleri doğrultusunda her ay yabani otları yolmaktan, kitap rafları yapmaktan ve yeni bir odayı boyamaktan daha önemli işleriniz var.

O, evdeki bakım ve tamirat işlerinin sizin sorumluluğunuzun bir parçası olduğuna ilişkin tutumunu sürdürmeyi tercih ederken siz aslında sadece bütün işlerin yapıldığını takip etmekten sorumlusunuzdur. Sizi bu yola götüren araçlar tamamen size bağlıdır. İşte size parmağınızı bile kıpırdatmadan, işlerin olup bitmesini sağlayacak dört seçenek.

SEÇENEK 1 ELİNDEN HER İŞ GELEN BİR SALAK BULUN.

Arkadaş çevrenizde bina bakımından elektrik işlerine, tesisattan küçük onarımlara kadar, her şeyden anlayan bir arkadaşınız olmalı. Boş zamanlarını evdeki güzelleştirme projelerine harcayan adam. Evet! O geri zekâlı. Her şeyi yapması için onu çağırın ve hizmetinin karşılığında parasını ödeyin.

DANGALAKLIK ETMEYİN

Adama uygun bir ücret ödeyin. O sizin yapamayacağınız/yapmayacağınız işleri yapıyor ve sizin zamanınızı kurtarıyor. Emeğine değmesini sağlayın.

SEÇENEK 2 ARTIK SİZDEN BİR ŞEYLER İSTEMEYİ KESENE KADAR İŞLERİ BERBAT EDİN.

Sizden defalarca çöp öğütme makinesini onarmanızı istedi ve sizde tam da bunu yapacaktınız, tabii nasıl yapacağınızı bilseydiniz. Aslında, nasıl yapacağınızı biliyorsunuz ama eğer bunu tamir ederseniz hemen size başka bir iş buyuracak, bu yüzden her denemenizde işleri yüzünüze gözünüze bulaştırmanız en iyisidir. Tamir etmek bir tarafa iyice bozarak işleri daha da kötü bir hale getirin, böylece basit bir tamirat büyük bir arıza haline gelir. Daha da kötü olacak korkusuyla evde herhangi bir şeye dokunmanızı bir daha asla istemeyecektir.

SEÇENEK 3 PROBLEMDEN KURTULUN.

Garaj kapısının gıcırdamasından nefret mi ediyor? Hemen yeni bir garaj kapısı alın. İslak havlular banyoda haftalardır yığılmış duruyor mu? Hemen atıp yerine yenile

rini alın. Arabasının motorunun arıza lambası mı yanıyor? Muhtemelen en iyisi arabayı ateşe verip yakmak ve yenisini almak olur. Tamir etmeyin, sadece sorundan kurtulun.

SEÇENEK 4 KABLOLU TELEVİZYONUNUZU İPTAL EDİN.

Elinde bir çekiç ve boş bir hafta sonu olan herkesi küçük bir çabayla büyük yenilikler ya da onarımlar yapabilecekmiş gibi gösteren kablolu yayındaki televizyon kanallarıdır. Günün her anı bu kanalları seyrettiğinde, bundan etkilenmemek imkânsızdır. Bu kanalları iptal ettirin. Daha da iyisi, kablolu yayınını iptal ettirin ve televizyonu normal antenden izleyin. Şikâyet ederse, televizyonun yanına bir çekiç koyun ve en sonunda televizyonu onaracağınızı söyleyin.

Neredeyse hayatınızın her safhasında kardeşlerinize üstündünüz. Okulda, sporda, hayatta hep daha iyiydiniz ve hepsinin ötesinde en iyi kardeşlere sahiptiniz. Bazen şans tersine döner ve bir kardeşiniz sizden biraz daha iyi bir şey yapar. Bu kabul edilemez.
İsim: *

Mail: *

16 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)