YARGI TAHTININ DEĞİŞMESİ

h2. Menelik 1889 yılından 1913 yılına kadar Etiyopya’yı yönetmiştir. Batıda insanları cezalandırmak için yeni bir alet kullanıldığını duvduğıında, kendi ülkesine de bu aletten bir tane getirtmek istemişti. Ama yeni cihaz olan elektrikli sandalye ülkesine geldiğinde kullanmaları mümkün değildi, çünkü Etiyopya’nın elektrik kaynağı yoktu. Bunun verdiği hırsla Menelik, Etiyopya’ya elektriği getirmeye karar verdi. Bu süre içerisinde elektrikli sandalye boşa gitmedi, imparator onu taht olarak kullandı.

Bu sııadışı taht oldukça düşündürücü olabilir. İşkence ve ölüm cezası için kullanılan bu aleti kral için bir tahta çevirip kullanmak oldukça yaratıcı bir fikirdir. Ama Tanrının yargı tahtını lütuf tahtına çevirmesi bu olaydaki gibi bir tür tesadüf eseri değildir. Bir hatanın ardından onu düzeltmek için yapılan bir eylem değil, tam tersine dünyanın var oluşundan önce planlanmış bir olaydır.

Kutsal Yazılar, Tanrının tahtının kimileri için bir yargı, bir hüküm tahtı olduğunu söyler. Vahiy kitabı, “Sonra büyük, beyaz bir taht ve tahtta oturanı gördüm… Tahtın önünde duran küçük büyük, ölüleri gördüm. Sonra kitaplar açıldı. Yaşam kitabı denen başka bir kitap daha açıldı. Ölüler kitaplarda yazılanlara bakılarak yaptıklarına göre yargılandı.”

Bu kitaplar yargılanacak insanlara karşı getirilen tanıklıklarla doludur. İsimleri ‘Yaşam Kitabında yazılanlar, yani İsa’yı Mesihleri olarak kabul eden insanlar bu yargıdan sorumlu değillerdir. Ama yeni yaşama sahip olamayanlar, yani İsa’nın Mesihliğini reddedenler yaptıklarına göre yargılanacaklardır. “Adı yaşam kitabına yazılmamış olanlar ateş gölüne atıldı.

Gelecek yargı, inanmayanların gerçekten de korkması gereken korkunç bir manzaradır. Ama İbraniler 4:16 bizlere yargı tahtının Mesih İsa’yı sevenler için lütuf tahtı haline geldiğini söyler. Mesih’e güvenenler için onları suçlayan taht, merhamet tahtı haline gelmiştir.

Lütuf tahtı bizlere, Tanrının bizim için olan inanılmaz iyiliğini ve yardımını gösterir. Taht, Tanrının sınırsız bağışlayışını, hak etmediğimiz bereketi, görülmeyen ve bizlere verdiği gücünü gösterir.
İsim: *

Mail: *

20 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)