Yardımseverlik

burçlar-ve-simgeleriBir kişinin bu nitelikleri nereye odakladığına bağlı olarak bu ders çok farklı görünebilir. Bu nitelikler kişinin içine odaklandığında, Yardımseverlik dersi üzerinde çalışan insanlar bencil ve kendi çıkarlarına hizmet eder olarak görünürler. Onlar, diğer insanlarla bağ kuramadıklarından, sanki ne yaparlarsa yapsınlar kendi gereksinimlerini bir türlü karşılayamaz gibi kendi içlerine odaklanırlar. Daha düşük hâkimiyet düzeylerinde onların kendi gereksinimleri ve hisleri başta gelir, çünkü çevrelerindeki insanlardan kopuk oluşları onların başkalarım fazla hissedemedikleri anlamına gelir. Bu onların başkalarına düşüncesiz olarak görünmelerine neden olur.

Burada iki yebölünüş şu ki, biz ancak başkalarıyla bağ kurduğumuzda kendimizi bütün hissedebiliriz, ama bu insanlar için bunu yapmak son derece zordur. Bu durumdaki birçok kişi Tanımlama niteliğini çoktan öğrenmiş olmakla birlikte (bkz. Tanımlama Yaşam Dersi), bunu başkalarına uygulamayı henüz öğrenememiştir, çünkü onlar başkalarından kopuk olduklarından, kendi dışlarındaki insanlarla iyi ilişki kurmayı öğrenememişlerdir. Bu onlara ayakta kalmak için böyle olmuşlar gibi görünse de, onların görevi çevrelerindekilerle gerçek bağlarını anlamayı öğrenmektir.

Öte yandan, eğer bu nitelikler insanın kendi içine değil, dışına doğru odaklanmışsa, daha düşük hâkimiyet düzeylerinde bu ilişkilerde aşırıya giden bir kişi olarak görünecektir. Onlar sizin dikkatinizin merkezi olmayı talep edebilirler. Çoğunlukla, sevilmek için çok uğraşan bir kişi olarak görünürler.

Çevrelerindeki insanlardan geribildirim almadıklarından, ne zaman durmaları, vazgeçmeleri gerektiğini bilmezler. İçsel olarak, eğer herkes onlardan hoşlanırsa ihtiyaç duydukları şeye sahip olacaklarına inanırlar. İşte bu noktada aşırıya gider ve çoğu kez istemeden insanları kendilerinden uzaklaştırırlar. Bu kişiler çevrelerindeki insanları tüketme yeteneğine sahiptirler. Bu yaşam dersini öğrendiklerinde, bunu herkesin onları sevmesini sağlamaya çalışarak değil, herkesle aralarındaki bağı hissetmeyi öğrenerek ve bu bağı onurlandırarak yaptıklarını göreceklerdir.

Lütfen, benim yukarıdaki örnekleri en düşük hâkimiyet düzeylerinde tarif ettiğimi akılda tutun. Bunu kasten yaptım, çünkü bu nitelikleri en zor halleri içinde görmek çok daha kolaydır. Bir insan bu yaşam dersi üzerinde çalışırken onu aşama aşama öğrenir ve bu yüzden bu niteliklerin değişik aşamalarım sergiler. Yardımseverlik niteliğine hâkim olmak, onu olumlu biçimde kullanmak çevremizdeki her şeyle zaten var olan bağımızı güçlendirmekte yatar.

Bir önceki yazım: DOKUZUNCU EVİ YÖNETEN VEYA YAY BURCU OLAN
İsim: *

Mail: *

18 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)