Ünlülerin Burçları

ÖRNEK HARİTALAR

JODIE FOSTER
Bu harita, hayli başarılı ve kariyer odaklı iki daşanın zor bir daşa tarafından izlenmesinin güzel bir örneğidir. Haritadaki hem Güneş hem Ay daşalan onuncu evle (kariyer) ilişkilidir ve ikisinin de benefiklerden çok iyi açılan vardır. Jodie Foster, Güneş ve Ay daşalan boyunca pek çok kez Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve iki kez de kazandı. Bir Hint haritasında en önemli etki olan Ay, kariyer evindedir. Güneş, kariyer evini yönetir ve birinci evdedir (kişilik, tan??nma, kendini tanıtma vb.) Bu, kariyer odaklı bir hayat için mükemmel bir kombinasyondur. Üstelik, Güneş bir benefik olan Merkür’den çok yakın bir açı alır. O yüzden, bir Güneş daşada (ve daha az etkiye sahip olmasma rağmen bir Güneş buktide) ün ve kariyerde başarı öngörülebilir. Altı yıllık dönem içindeki en iyi daşa-bukti GüneşMerkür’dür çünkü Güneş, Merkür’ün benefik enerjisini alır. Güneş-Merkür daşa-bukti 1988’de başladı ve The Accused (Sanık) filmindeki performansından dolayı ilk akademi ödülünü kazandığında Foster’m ünü olağanüstü arttı.

Foster’m Ay daşası 16 Ağustos 1990’da başladı ve 16 Ağustos 2000’e kadar etkilidir. Bu mükemmel bir dönemdir çünkü Ay onuncu evdedir (kariyer) ve benefik Jüpiter’den bir derecelik açı alır. Ayrıca haritadaki dokuzuncu evi yönettiği için daha da güçlenmektedir. Hint astrolojisinde, bir haritadaki en iyi evler beşinci ve dokuzuncu evlerdir. Bu evleri yöneten gezegenler benefik enerji taşırlar ve bulundukları evlere, açı yaptıkları gezegenlere ve evlere büyük olumlu enerjilerini gönderirler. Onuncu evdeki Ay’ın temel anlamı halkla başarılı ilişkiler, ün, sahne ışıkları altında performans ve benzeri konulardır. Bu yüzden, Ay daşa kariyerde yükselmek için çok iyidir. Jodie Foster ikinci oscannı Ay daşanın erken dönemlerinde Kuzuların Sessizliği filmindeki çalışmasından dolayı 1992’de aldı. Ödül, Ay daşa Rahu bukti döneminde verildi.

Batı astrolojisinde Kuzey Ay Düğümü olarak bilinen Rahu, dünyasal başarı, güç ve zafer için doyurulamaz istekleri ve tutkuları gösterir. Maddi ve dünyasal olan her şeyi temsil eder ve ünlü kişilerin Rahu dönem ve alt dönemleri boyunca tamnmışlıklarımn artması çok görülen bir durumdur. Jodie Foster’m haritasında, Rahu çok iyi bir evde (dokuzuncu evde) ve daha da önemlisi, Foster’ın doğduğu gün Rahu’nun durağan geri hareketi (bir gezegenin geri hareketine başlamadan önce tamamen duraklaması durumu) dikkat çekicidir. Diğer gezegenler hareketlerine devam ederken, bir gezegenin yörüngesinde durmasından daha güçlü bir gezegensel durum hemen hemen yoktur. (Gezegenler aslmda hiçbir zaman durmaz veya geri gitmezler. Dünyadaki bakış açımızdan öyle yapıyormuş gibi görünürler. Bu görünen konumların yaşamlarımızdaki etkisi ise gayet gerçek ve önemlidir.)

Rahu ve Ketu’yu iyice anlamak için (Ketu Batı astrolojisinde Güney Ay Düğümü olarak adlandırılır), Hint mitolojisinin şu öyküsünü düşünmek gereklidir: Zamanın başlangıcında, Tanrı Vişnu, gezegensel varlıklara amrita denen bir iksir vererek onlara ölümsüzlük bahşediyordu. Venüs, Merkür, Jüpiter ve diğerleri amrita içip ölümsüzlük kazanırken, bir rakşasa veya ifrit yılan odaya girer ve iksirin bir kısmım içer. Güneş ve Ay ifriti görür ve Tanrı Vişnu’ya haber verir. Tanrı Vişnu kılıcım çeker ve ifriti ikiye böler. Maalesef ifrit ölmez çünkü amritayı içmiş ve ölümsüz olmuştur. İkiye bölünmüş yaratık, doğum haritalarımızda (ve yaşamlarımızda) var olan iki malefik varlık haline gelir. Bu varlıkların ismi Rahu ve Ketu’dur.

Bir önceki yazım: ASTROLOJİK MANTRALARIN SÖYLENİŞİ
İsim: *

Mail: *

10 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)