TERAZİ BURCU (LIBRA)

images (2)TERAZİ (LIBRA)

Sadece sessizlikte sözcük, sadece karanlıkta ışık, sadece ölümde yaşam: şahinin boş semada uçuşunu aydınlatır.

Sembol

Terazi. Modem olanları değil. Yay yok. Digital gösterge yok. Sadece basit bir tahterevalli, hani şu Babil ve eski Mısır çarşılarında gördüklerimizden. Bir platforma bir gram kurşun koyun. Diğerine altın tozu dökün. İkisi dengelendiğinde bir gram altınınız olsun.

Terazi uyumu sembolize eder. Denge. Karşıtları uzlaştırmak. Kurşun altınla karşılaşır. Doğum ölümle. Sevgi korkuyla. Işık olmadan gölge olmaz, gölge olmadan ışık.

Son Nokta

Terazi huzuru, dinginliği öğretir. Akim sinir sistemi üzerinde bilinçli bir kontrol geliştirme kapasitesini temsil eder. Terazi hiçbir şeyin şok edemediği, rahatsızlık veremediği, canım sıkamadığı yönümüzün sembolüdür. Kaosla sonsuza dek sürecek bir barış anlaşması imzalamışta.

Georgia’da bir otobüs durağı. Arabamızı üç mil ötede motoru yandığı için terk etmişiz. Solumuzdaki televizyon bizi daha fazla deodoran kullanmaya zorluyor. Sağımızda, bir çalgıcı üç yıl öncesinin disko ritimlerini çalıyor. Ses düzeninden bir anons otobüsümüzün iki saat daha rötar yapacağım söylüyor. Umurumuzda mı? Hayır: hayat bu. Üzülmek gereksiz.

Terazi’nin hedefi, bütün burçlar için olduğu gibi, bilinci dönüştürmektir. O, bunu sarsılmaz bir içsel uyum sağlayarak yapmaya çalışır. Şu andan itibaren, dengeyi hiçbir şey bozamaz. Acılar gelir. Acılar gider. Neşe ve keder geceyle gündüz gibi döner. Ve Terazi, atlıkarıncanın ortasında, bilinçli ama hareketsiz, durmaktadır.

Terazi’nin son noktası? Söylemesi çok kolay, yapması çok zor: sakinleşmek.

Strateji

Diğer burçların içinde bir çeşit denge bulunmaktadır. Hayat ahenk-sizleşse bile, dikkatlerini eldeki uğraşılarına odaklayabilirler. Sakinleşmekle bir ilgileri yoktur. İlgi başka yerde yoğunlaşmıştır. Eğer kolaylıkla dengelerim kaybetselerdi, hayat onlar için daha da zorlaşacaktı.

Terazi için durum farklıdır. Sakinliğe ulaşmak bu burcun esas işidir. Ve bu sakinlik, iradenin bilinç yapısı üzerindeki etkisi yoluyla elde edilmelidir. Duyarsızlık ve ilgilenmeme işe yaramaz. Terazi’nin dengesi için doğal savunmaları yoktur. Huzur bitmek bilmez bir çabayla elde edilmelidir. Asla otomatik olarak sağlanamaz.

Bu paradoksal bir durumdur: sakinliğin sembolü Terazi, sinirleri kemanın telleri gibi gerer. Tamamen savunmasız olmak. Acımasızca duyarlı olmak. Gene de ne olursa olsun sakin durmak. İşte hüner bu.

Nasıl? Terazi duygusal dengesizliğin uyarı semptomlarım tammayı öğrenmelidir. Bir toplantıya on dakika gecikmişsiniz. Telefon sürekli çalıyor. Ve camdan, kolejden oda arkadaşınız Madam Depresso’nun sürpriz bir ziyaret için gelmekte olduğunu görüyorsunuz. Derin bir nefes alma zamanı. Beş dakika meditasyon yapma zamanı. Terazi stratejisinin özü: gerilimin zincirleme bir reaksiyon başlatmasma izin vermeme. Onu başlamadan durdurma.

Başka yollar da var. Ama bu çok önemli bir nokta.

Popüler astroloji kitaplarından birisini okursanız, kısa bir süre soma Terazi’nin sanatçıların burcu olduğu düşüncesine rastlarsınız. Geçerliliği olan bir saptama, ama daha ileri gitmemiz gerekir. Bu burç genellikle estetik duyarlılığı yüceltir. Az anlaşılan nokta ise güzelliği yaratmamn ve takdir etmenin Terazi’nin evrimsel amacına hizmet ettiğidir. Her ikisi de sakinleşmeye önayak olur.

Bir dağ yolunda köşeyi dönün. Koyu yeşil bir çam ormamndan, mil-lerce uzaktaki mavi-yeşil sırtları gören bir çayıra adım atm. Günbatımının sonsuz pembelerini, kırmızılarım ve mavilerini seyredin. Şaşkınlığı hissedin. Zevki hissedin. Ne olur? Farkmda olmadan ağzımız açılır. Kaslarımız gevşer. İç çekeriz. Aym zihinsel ve fiziksel reaksiyonlar sahnede bir balerini seyrederken de oluşur. Veya güzel bir tablo gördüğümüzde. Veya yatak odamızı nihayet toplayıp, temizlediğimizde.

Dış dünyadaki uyumun algılanması iç dünyamızda sakinlik ve dinginliğe çevirilir. Ve bu Terazi’nin stratejisinin temel taşlarmdan birisidir: sürekli çevresini güzelleştirmesi gerekir. Bu, resim yaparak olabilir. Veya dağlar, sanat galerileri gibi görsel anlamda dramatik yerlere giderek. Veya yatağım düzelterek yapılabilir.

Bu uyum, bilince, beş duyunun ötesindeki bazı kanallardan da girebilir. Örneğin duygular yoluyla. Ve duygularımız diğer insanlarla ilişkilerimizin kalitesine çok bağımlıdır. Başka hiçbir burç için dostluklar ve evlilik bu kadar önem taşımaz. Terazi bir şeyin yarısıdır. Ve aradığı huzura öbür yarıyı bir yere yerleştirdiği zaman ulaşabilir.

Popüler kitaplar Terazi’nin aşkta şanslı olduğunu yazarlar. Genellikle bunun tersi doğrudur. İlişkiler bu burcun kendisini geliştirdiği alandır. Bu da ilişkilerde karmaşa ve uğraşı demektir.

Terazi’nin amacı uyumlu ve derin bağlar oluşturmaktır. Strateji kendi özünden ödün vermeden kişisel özelliklerinden ödün vermesini öğrenmektir. Buradaki tehlike bütün huzurun bozulduğu bir ilişkide uyumu görüntüde sağlamaya ve korumaya çalışmaktır.

Kaynaklar

Terazi’nin kaynağı uyum duygusudur. Ancak bu uyum, renklerin, biçimlerin ve kişiliklerin ötesinde, tüm bütünlerin birbirini tamamlayan yarımlardan oluştuğunun bilincinde olmaktır. Aydınlık karanlığı tamamlar. Kötü iyiyi yaratır. İyi kötüye anlam kazandırır.

Terazi’ye kati, dogmatik bir görüş sunarsanız, hemen karşıt bir görüş geliştirir. Politik solun bütün cevapları bildiğini söyleyin. Size sağın aklım yüceltsin. Muhafazakarların ülkeyi kurtaracağım söyleyin. Liberalizmin erdemlerini sıralasın. Gerçek, bu burç için her zaman dengeleyici bir davranıştır. Sezgisel olarak, altının kurşunu dengelemesi gerektiğini, her doğrunun aynı ağırlıkta, ama karşıt bir doğruyla dengelendiğini bilir.

Bu Terazi’nin hâzinesidir. Sadece sanatsal duyarlılık değil. Sadece arkadaşlık sevgisi değil. Sadece sosyal incelik değil. Daha derin, bu sayılanları ve bunlar gibi bir düzine erdemi daha içeren bir hazine. Diğer burçlardan farklı olarak, Terazi paradoksu hoş görür. Dünyamn anlam kazanması gerekmez. Karşıt felsefeler, karşıt insanlar, karşıt seçenekler Terazi hepsini kabul eder.

Mary Jack’in bencil olduğunu düşünmektedir. Jack ise Mary’nin manipülatif olduğunu. Kimi arkadaşları Mary’yi haklı bulur, kimileri Jack’i. Birisinin haklı olması lazım. Ama hangisi? Sadece Terazi anlar. İkisi de haklıdır. Gerçek ikisinin dengelenmesinde saklıdır. Terazi için, her gerçek iki yarım gerçekten oluşmaktadır.

Karanlıklar

Gerçek her zaman belirsizdir. Eğer bunu kabullenebilirsek, algılamamızdaki bulanıklıklar azalır. Ancak bu bilgi müthiş ağır bir sorumluluktur. Yol ayrımlarına geliriz. Karar vermemiz gerekir. Her karar kesin bir adımdır. Geçtiğimiz köprüler arkamızdan yıkılır.

Tıp fakültesine mi gitmek istiyorsun? Bu demektir ki, sahil kasabasına yerleşip şiir yazamazsın. Evlenmek mi istiyorsun? Bu demektir ki, bekarlık sona erecektir. Akıl uçsuz bucaksızdır, iki olasılığı da banndı-rabilir. Ancak hayat daha dar kapsamlıdır. Seçim yapmaktan kaçamayız.

Aklın hüküm sürdüğü alanda, paradoksun hoş görülmesi bilgeliktir. Ama günlük hayatta, bu genellikle kararsızlıktan başka bir şey değildir. Terazi yol ayrımında, hiç bir yolun kesin doğruya gitmediğini farketmenin ruhsal çöküntüsüyle durabilir. Yukardaki yolu seçerse aşağıdaki yolun hayaleti onu rahatsız edecektir. Aşağıdaki yoldan giderse yukarıdaki yolun hayaletiyle karşılaşacaktır.

Terazi’nin bütün yapabileceği yazı tura atıp, soma da başka seçeneği olmadığına yürekten inanıyormuş gibi davranmaktır. Bir taahhüt olmadan, yaşam uzun bir bekleyişten başka bir şey değildir. Bütün seçeneklerimizi sonsuza kadar açık tutamayız. Ama Terazi bunu yapmaya çalışabilir ve bu çaba içinde karanlıklara ulaşır.

Terazi bir kere yakalandı mı, uygun zamanı kollamaya başlar. Akıntıya kapılır. Rüzgarla sürüklenir. Tatlı tatlı gülümser. Hiç taraf tutmadığı için düşmanı yoktur. Ama dıştaki uyumlu görüntüye rağmen içeride gerilim büyümektedir. Bir şey temelinden yanlış. Ama ne? Uyarı yok. Baskı yok. Problem yok. Hiçbir şey olmuyor.

Ancak bir yerlerde antik saat tiktak çalışmakta, kararlarla veya kararlar olmadan, hayat devam etmektedir.

Bir önceki yazım: Terazi Burcu Aşk Hayatı
İsim: *

Mail: *

16 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)