Telefon çalar Birisi kızar

images (2)Farkındalik:

Telefon çalar Birisi kızar
Şoförün biri korno çalar
Onca insan tek boş koltuğu kapmak için trene hücum eder
Saatin zili çalar
Son kayıt tarihi kaçar
Anahtarlarımızı kaybederiz
Birisi bir soru sorar
Liderlik pozisyonunda
Tepkisel benlik
Cevap veririz
Onunla kavga eder ya da onu yatıştırmaya çalışırız
Adama dönüp bağırırız
Önümüzdekileri iteriz
Uyanırız
Panik oluruz
Aramaya başlarız
Cevabı biliyor olduğumuzu zannedip anlatmaya başlarız
Bir liderlik tarzı benimseriz

Neyi neden yaptığımızı açıklamamız istendiğinde davranışlarımıza hep bir öncekine göre anlam yükleriz. Telefona neden cevap verdik? Çünkü çalıyordu. Neden kavga ettik? Çünkü adam bize kızmıştı ve bağırıyordu? Arabadaki adama neden bağırdık? Çünkü bas bas koma çalıyordu, buna nasıl cesaret edebilir ki!

Liderlikten aşka kadar her tür konudaki etki tepki ilişkisiyle çok daha kompleks durumlar da yaratılabilir. Örneğin, telefona cevap ver meyi neden geciktirdik? Çünkü bu sayede çok meşgul ve de önemli bir insan olduğumuz izlenimi vermiş olduk. Bu insanı niye seviyoruz? Çünkü o bizim eşimiz ya da kocamız.

Bir lider ya da örneğin bir eş olmak nasıl davranmayı gerektiriyor sa o şekilde hareket edebiliriz. Ancak hayat akıp gider ve biz tepkisel benlik yoluyla yüksek zekâ seviyesini bir türlü yakalayamayız. Bilinçlenmemizdeki en etkin rolün ergenlik dönemine ait olduğunu kabul etmek, yetişkinliğe geçişin başlangıcıdır.
Tepkisel benliğimizi yıkmak demek, onun farkında olmak ve yeni bir anlam bulana kadar da ona karşı koymaktır. Bu öyle çok kolay değildir. Bir günlüğüne bile olsa her zamanki tepkisel benliğinizi kullanmaktan uzak durun. Anlamın, hayatta sonradan aklımıza gelecek bir fikir olmadığını unutmayın.

İşte bu yüzden mantıklı bir sebep bulana kadar telefona cevap vermeyin. “Büyük resimde” mantıklı bir sebep görene kadar tartışmalara, kavgalara karışmayın. Size kaba davranan bir insana ‘gerçek durum’u kavrayana kadar tepki göstermeyin.  1. afsaneh dedi ki:

    ask va evlilik falima bakin lotfan.ben iran dan.cok mutsuzum.


İsim: *

Mail: *

15 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)