TANRIYA KARŞI OLAN MEDENİYET

images (1)Babil, Nemrut’un kurduğu medeniyetin ismidir ve Babil Kulesi de bu medeniyetin simgesidir. Bu bölümün başında, Tanrı nın nasıl bu kulenin yapımına doğaüstü bir şekilde karışıp, engellediğini resmeden kurgu bir hikâye görmüştük. Bu olaydaki her detayı bilmiyor olabiliriz ama Nemrut’un bu büyük inşa projesini, Tanrı nm çalışan insanların dillerini karıştırarak nasıl dramatik bir şekilde durdurduğunu biliyoruz.

Babil ismi Akad kökenlidir ve tanrı ya ulaşma kapısı’ anlamına gelir. Nemrut’un inşa ettirdiği kule bir ziggurattır ve bu eski Mezopotamya’daki tipik bir dini yapıdır. Mısır piramitleri gibi, ziggurat da üst üste katlar halinde inşa edilirdi ama bunlar dikdörtgen şeklinde olurdu. Katların arasında katları birbirine bağlayan ve kulenin en üstüne kadar ulaşılmasını sağlayan, eğilimli dar yollar vardı. En üst katta bir şapel ya da kutsal nesnelerin saklandığı bir oda bulunurdu. Astrologlar da bu en üst kattaki odayı yıldızları ve göğü gözlemlemek için kullanabiliyorlardı.

Kutsal Kitap ta Babil şehrinin, Babil Kulesi dışında da önemli bir yeri vardır. Yaratılış bölümünden Vahiy bölümüne kadar, Babil, Tanrı dan bağımsız olmanın sembolü olduğu gibi Tanrı yla düşmanlığın da bir sembolü olarak yer almaktadır.

Babilliler bu iki konuda ünlü olmalarını şu sözlerine borçludurlar: “Sonra ‘Kendimize bir kent kuralım’ dediler, ‘Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız.’” Bu ifadeyle, Tanrıya karşı iyi bir şekilde organize olmuş insan hareketi başlamıştır ve bu nedenle de Tanrı Sözünde Babil dünyasal şehirlerdeki kötülüğün bir sembolü olarak kullanılmıştır. Babillileı* Tanrı mn yerine insanların egemen olduğu bir medeniyet kurma görüşüne sahiptiler. Gelin insanların Tanrı yı dünyada modası geçmiş bir şey haline getirme konusundaki girişimlerini açıklamaya yardımcı olan antik Babil şehrinin üç özelliğine birlikte bakalım.

Tanrı’nın Resmi Olarak Reddedilişi
Nemrut’un Tanrıyı gereksiz hale getirecek bir din sistemine sahip olan, büyük bir imparatorluk hayali vardı. Babilliler gerçek Tanrı hakkındaki bilgiyi reddetmişlerdi. İnsanlar Tanrıyı reddettiklerinde bilerek ya da bilmeyerek sahte tanrıları kucaklamış olurlar.

 
İsim: *

Mail: *

11 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)