Tanrının Merhametinin Lütfü

akrep-burcu_9311Lütuf göz ardı edilir ve yok sayılırken gelin biraz ne olduğuna ve tatmin olmayan kalbimizi nasıl değiştirdiğine bakalım. Kutsal Yazılar iki çeşit lütuftan söz eder. Birincisi teoloji öğretmenleri tarafından genel lütuf olarak adlandırılan ama aslında daha doğru bir şekilde ‘merhamet’ olarak adlandırılması gereken ve herkese karşılıksız olarak verilen lütuftur.

Örneğin İsa bize “Öyle ki göklerdeki Babanızın oğullan olasınız. Çünkü O, güneşi hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır.”1 der. Tanrının yarattıklarının güzelliklerinden yararlanmak, Tanrı yı izleyen ya da izlemeyen herkes için karşılıksızdır.

Tanrının merhametinin tersine lütfü sadece Mesih’e ait olanlara verilir. Bu lütuf Tanrının Oğlu nun kurbanını kabul edip, Ona kurtarıcıları olarak iman edenlerin üzerindedir. Lütuf, Tanrının karşılıksız armağanıdır, karşı konulmazdır ve sonsuzdur. Bu bizim huzur ve sonsuz mutluluk arayışımızı sona erdiren lütuftur.

Lütfü anlamaya çalışırken Lütuf Tanrısı ile Tanrının lütfü arasındaki farkı anlamamız gerekir. Tanrı sonsuzdur ama lütfü öyle değildir. Tanrı sonsuza dek var olacaktır. Ama lütfü bir gün sona erecektir ve yerini yargısı alacaktır.
Tanrının dünyaya karşı borçlu olduğunu düşünen bir nesle, Tanrının lütufkârlığını anlatmak çok zordur.

Tanrının gerçeklerini aktaran ve O nun Söz ünü öğreten bir kişi olarak bu konudaki meydan okumanın farkındayım. Hepsinden önemlisi Lütuf Tanrısına ve Tanrının lütfuna bağlı kalmak Hıristiyan yaşamın en mutluluk verici yönlerinden birisidir.
İsim: *

Mail: *

18 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)