Tanrıdan Kaçmak

hKayin gibi, bugün de birçok insan Tanrı dan kaçmaktadır. Bu insanlar ruhsal olarak Tanrıdan kaçmakta olduklarının farkında bile değillerdir, insanlar içlerindeki huzursuzluktan kurtulmak için bir şehre yerleşirler. Bu kişilerin birçoğu bazı insanlardan ya da geçmişlerinden kaçmaktadırlar. Bazıları da ne aradıklarını tam olarak kendileri bile bilmese ve ifade edemese de, içlerindeki boşluğu doldurabilecek bir şey aramaktadırlar. Bu insanların bildikleri tek şey huzurlarının olmadığıdır.

Tanrıdan kaçmak günahın cezasını hafifletmeyecektir. Günahın neden olduğu acı ve kötü sonuçların iyileştirilmesinin tek bir çaresi vardır, bu da kısa yollarla elde edilebilecek bir şey değildir. Günah ve cezasından kurtulmanın tek volu itiraf ve tövbedir.

Kayin e yaptıklarından tövbe etmesi için bir şans verilmişti ama o, Tanrının merhametini reddetmeyi seçti. Bunun yerine Tanrı dan kaçmaya ve kendisi için bir şehir yapmaya çalıştı. Ve onun soyundan gelip bu şehirde yaşayanların kötülüklerinin derecesi gün geçtikçe sanki daha da artıyordu. Kayin’i örnek alan ve insanlar tarafından inşa edilmiş şehirlere sığınıp, huzur bulmaya çalışanlar, yüreklerindeki huzursuzluktan asla kurtulamazlar. Yürekten özlediğimiz huzur ancak Tanrının lütuf bahçesinde bulunabilir.

Birinci bölümde Aden Bahçesinin üç özelliğini incelemiştik. Bu bahçe mükemmel güzellikteydi; orada aşkın bir sağlayış ve tam bir koruma bulunuyordu. Şimdi gelin birlikte Tanrı nın bahçesiyle insan tarafından inşa edilmiş olan şehri karşılaştıralım.
İsim: *

Mail: *

19 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)