Tam Koruma

Kova-burcuBahçenin güzelliğinin ve sağladıklarının bize gerçekten tatmin ve rahatlığın ne demek olduğunu öğretmesi gibi, bahçenin içindekiler için korunak olması da, rahatlık ve tatminin önemli bir unsurunu bize göstermektedir. Bahçenin kapalı doğası oradaki yaşamın kalitesi halikında bize fikir vermektedir. Bahçeyi çevreleyen duvarlar Tanrının korumasını simgelemekteydi. Tanrı, Adem ve Havva’nın çevresini duvarlarla sarmıştı, onları tehlikelere karşı koruyordu. Bahçe kapalı bir yer olsa da, yukarıya, Tanrı nın onları sürekli gözlemlemesine açıktı.

Bahçe duvarları içinde Adem ve Havva Tanrıyla birlikte gezinip, konuşurlardı. Yaratıcılarıyla paydaşlıkta bulunur ve O nun korumasından zevk alırlardı. Onlarla ilişki kurmaktan hoşlanan aynı Tanrı, bugün bizimle de buna benzer bir ilişki kurmayı istemektedir. Tanrıyla konuşmak, O na seslenmek için zaman ayırdığımızda, O da bize seslenecektir. Tanrının Söz ünü okuyarak Tanrının yüreğini tanıyabiliriz. Ve O nunla paydaşlıkta bulunduğumuzda, O nun göksel korumasına da sahip oluruz.

Adem ve Havva bahçedeki tam koruma altına mutlu bir şekilde yaşarlarken, yılanın tuzağına düşmüş ve kendilerini tehlikeye atmışlardır. Tann bahçenin ortasına özel bir ağaç yerleştirmişti. Bu ağaç sanıldığı gibi bir elma ağacı değildi. Bu ağaç iyiliği ve Kötülüğü Bilme Ağacı diye adlandırılmıştı. Tanrı, Adem ve Havva’ya bu ağacın meyvesinden yememeleri-ni söylemişti.

“Ona, ‘Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin diye buyurdu, ‘Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün.

Yılanın Havva’yı kandırırken iddia ettiğinin tersine, bu ağacın meyvesinden yemek Havva’ya iyi ve kötüyü ayırt etme konusunda bir bilgelik vermeyecekti. Çünkü iyi ile kötüyü ayırt etme yeteneği bu ağacın meyvesinden yemekle değil, ancak Tanrı nın emirlerine itaatten gelmektedir.

Denenme her zaman beraberinde bir seçim de getirir. Tanrı nın yetkisi altına girerek, denenmede zafer kazanmak ya da kendi yolumuza göre devam edip, sonuçlarına katlanmak konusunda bir seçim hakkımız vardır. Denenmeler, yalnız başımıza kaldığımızda, çaresiz kurbanlar olduğumuzu ama Rab’le birlikte olduğumuzda ise galiplerden de üstün olduğumuzu bize hatırlatır. Tanrının günah üzerindeki zaferi, bizim korumamız ve güvencemizdir.
İsim: *

Mail: *

14 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)