Stresle Başa Çıkmak

hGebeliğin getirdiği birçok fiziksel stres vardır ve gevşemeyi öğrenmek için en keyifli yollardan biri zihinde canlandırmaktır. Düş gücümüz, vücudumuzu korumak ve desteklemek üzere pek kullanmadığımız, ama kullanılırsa işlevsel olabilecek ve önemli ölçüde işe yarayacak bir doğal yeteneğimizdir. Zihnin vücut ile çalışması ve ikisinin insana hormon sağlayacak tek bir amaçta birleşmesi hoş bir yoldur.

Hergün gevşemeye zaman ayırın. Doğada sakin bir köşe, bir sandalye seçerek, sabah yatakta yatarken veya siesta sırasında da gevşeyebilirsiniz. Birkaç derin, rahatlatıcı nefes alarak başlayın ve nefes aldıkça her türlü gerilim ya da kasılma hissinin vücudunuzdan uzaklaştığını düşünün. Bunu yapmak için birçok teknik vardır ve bunlardan kolay bir tanesi geniş bir sinema perdesi hayal etmektir. Onu tüm ayrıntılarıyla, önünde perdeleri ve yanda bir köşede bulunan açmakapama düğmeleriyle gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Bu görüntüye odaklandığınızda diğer düşüncelerin sizi etkileme kapasitesi daha az olacaktır.

Kişisel sinemanız, kafanızda açık ve net bir görüntüye dönüştüğünde, müziği duyun, perdeleri çekin ve açma düğmesine basın. Önünüzdeki perdede doğal dünyanızdan sizi rahatlatacak ve ilham verip gençleştirecek bir dizi görüntü geçecektir.

Zihninizde canlandırdığınız şey, yürüyüşlerden ve gezilerden aklınızda kalan doğa belgeseli görüntüleri ya da bilinen bir coğrafyaya doğru hayal edilen bir yolculuk olabilir. Bir orman, çağlayan, vadiler, dağlar, deniz kenarı, istediğiniz herhangi bir yer olabilir. Onu olabildiğince ve yaşama yakın bir hâle getirip görüntüyü seyahat ettikçe sabit tutun. Ayrıntılara dikkat edin ve gözden kaçan bazı ufak şeyleri fark edin. Gökyüzünde yüksekte öten bir kuşun sesini duyunca dönün, çevrenizdeki manzaranın en iyi görünebileceği noktaya gidin, suya uzanın ve dokunun, sürüklenen kuru yaprakları inceleyin ve çıkardıkları sese şaşırın.

Zihninizi, perdeyi zengin görüntülerle doldurmaya bırakın ve vücudunuz onlara tepki verdikçe rahatlayın. Bitirdiğinizde perdeyi kapatmayı unutmayın! Müzik yükseldikçe perdelerin kapanmasına izin verirseniz, istediğiniz zaman geri gelebilirsiniz.
İsim: *

Mail: *

19 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)