SQ Benliğinin Sergilediği Olgun Duygular

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolDuygularımıza baktığımızda bir yanda ergen ya da yıkıcı diye adlandırabileceğimiz duygular, diğer yanda olgun ve yapıcı olarak adlandırabileceğimiz duygularımız vardır. IQ ölçümü gibi bir EQ ölçüm testi olmadığı için duygusal zekâmızı sayısal net bir değer olarak ölçeme yiz.

Ancak duygusal yaşımızı aşağı yukarı hesaplayabiliriz. Duygusal gelişim sürecimizin bilişsel yeteneklerimizin, beynimizin ve biyolojik yapımızın gelişimine bağlı bir zaman çizelgesi vardır. Bir çocuğun zaman zaman aksiliklerini kabul edebiliriz. Ancak aynı şeyi 45 yaşında bir yöneticiden bekleyemeyiz, yoksa bekler miyiz?

Bireyin kimliği, bu tip duyguları geliştirmek ya da olgunlaştırmak yerine onları kontrol altına almayı, ört bas etmeyi hatta bastırmayı öğrenebilir. Peki kimlik bunu yapmayı neden istesin?

Terapi, klasik olarak duygularımızı kontrol eden iki metod üzerine yoğunlaşmıştır: Bilişsel ve tahmini metod.
Bilişsel metot, duygularımız üzerinde düşünmeyi gerektirir. Böyle yaparak herhangi bir durum karşısında o duygumuzun vereceği tepkiyi önceden bilip tepki veren dürtülerimizi yumuşatabiliriz. Bu metod, dürtüden değer biçmeye, harekete geçmeye ve hissetmeye doğru yol alan bir düzen takip eder.

Herhangi bir bilişsel müdahalenin en can alıcı noktası değerlendirme sürecini mümkün olduğu kadar uzatabilmektir. Bu süreci ne kadar uzatırsak harekete geçme ve sonrasında hemen pişmanlık hissetme olasılığımız o kadar azdır. Bu konu gerçekten çok sürükleyici olmasına karşın bu kitabın asıl konusu olmadığı için ikinci metoda geçiyoruz.

İkinci metot duygunun hissedilmesini sağlamak ve ona bir değer biçmekle ilgilidir. Bu metod, duyguları (büyük ölçüde psikoterapinin
İsim: *

Mail: *

15 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)