Şeytanın Yoldan Çıkarmak Konusundaki Taktikleri

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolEski Volkswagen kaplumbağa arabasıyla kamyonun arkasından giden şoför önündeki aracı sollayıp, sollayamayacağını görmek için şerit değiştirdi, fakat karşıdan gelen trafiğin yoğunluğunu görünce kendi şeridine döndü. Her seferinde direksiyonu kırıp geri dönüyordu. Melbourne’a kadar uzanan 960 km’lik yol 960 kmlik bir sürünme haline gelmişti. Ne zaman şerit değiştirip kamyonu geçmek istese, karşı şeritten başka bir kamyon geliyordu.

Eşi yeniden sordu: “Michael, arabayı kullanmamı ister misin?’
“Hayır, ben durumumdan memnunum’ diyerek aslında dürüst cevap vermiyordu. Bir kamyonun arkasında araba kullanmak korkunçtu ve eşinin sürekli ısrarı sabrını taşırmıştı. Elizabeth sessizce oturarak dua etmeye devam ediyordu. Sonunda Michael eşinin ne yaptığını merak etti. Her seferinde dudakları biraz hareket ettikten sonra ona arabayı kullanmayı teklif ediyordu.

Belki eğer daha büyük ve güzel bir arabası olsaydı bu kamyonları sollayabilirdi. Ama genç adam öğrenci olduğu için alabileceği ancak 1965 model bir Volkswagen’di. Küçük dört koltuk sekiz yıllıktı ve neler neler görmüşlerdi. Ama en
azından Michael ın konferans için gittiği Sydney’den dönmesi için ayağını yerden kesiyordu. Ama otoyolda durum başkaydı.

Hume Otoyolu. Avustralya’nın güneydoğusunda bulunan iki büyük şehri birbirine bağlayan virajlı ve iki şeritli bir yol için oldukça iddialı bir isimdi.
Son girişiminden sonra da kamyonu sollayamayan Michael sinirle patlayarak, “On beş yıllarını şu komik görünümlü Opera Binası na harcayan sivri zekâlar parayı gerçek bir otoyol yapımına harcasalardı ya!” dedi.
“Bence Opera Binası güzel” dedi Elizabeth sakince. “Sanki beyaz yelkenler limanın etrafında dalgalanıyormuş gibi görünüyor.”

Anlayışlı olmaya çalışan Michael cevap vermedi.
Tekrar şerit değiştirme, tekrar şansını deneme ve tekrar başarısızlık. Avustralya’da araba sürmek pek de kolay değildi.
“Tatlım eğer sürmemi istersen…”
Michael eşine bağırarak “Ölmemize neden olmayacağım, korktuğun buysa söyleyeyim. Sadece Isa dönmeden önce gideceğimiz yere varmak istiyorum” dedi. Daha sonra kızgınlığını kontrol ederek sessizce, “Özür dilerim” dedi.
Kızıl saçlı, mavi gözlü güzel Elizabeth ile neredeyse iki yıldır evliydi. Tanrı ona mükemmel bir eş sağlamıştı ve Michael hiç olmadığı kadar mutluydu. Önlerinde bulunan kamyonu küçük kaplumbağalarıyla geçememeleri dışında bir problemleri yoktu. Sonunda gidecekleri yolu yarıladıktan sonra, Canberra köprüsünde kamyonu geçmek için bir şans yakalamışlardı. Şehrin etrafındaki tepeler yeşil ve güzeldi ama Michael manzaradan zevk alamayacak kadar kötü bir durumdaydı.

Artık karşıdan gelen trafik yoktu ve kamyonu solladı. Eski Volkswagen ile koca kamyonu sollama fırsatını yakalayınca yüzü yeniden gülmeye başladı. Ama ikinci vitese geçip sonuna kadar pedala basınca gülüşü birden kaybolmuştu. Elizebeth de yüksek sesle dua etmeye başlamıştı. Michael daha önce arabayı hiç böyle zorlamamıştı ve kaplumbağanın limiti aşılınca Michael’ın kalbi titredi.

Döküntü durumundaki eski araba kamyonu geçerek yeniden güvenli bir şekilde şeridine döndü. Hâlâ gitmeleri gereken onca saat ve sövlenmesi bile lüzumsuz bir sürü sıkıntı vardı ama hiçbi zaman gidemediler.
İsim: *

Mail: *

14 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)