Salih’in Kör Noktası

imagesMedeni Hali: Evli

Mesleği: Çokuluslu bir şirketin en üst düzey yöneticisi

Yaşam Dersi: Gerçek

Katalizör: Babası (öyküde sözü edilmiyor)

Tip: Enerji Matriksi

Salih çok güçlü bir adamdır. Yıllardır, gerçeği arayan diğerleri ona çekilmişlerdir, çünkü onu hayatta neyin gerçekten önemli olduğunu, neyin olmadığını kesin olarak bilen biri olarak görürler. Ve çoğunlukla onların Salih’e duydukları inanç boşa çıkmaz. Salih harika bir danışman, vizyoner ve yol göstericidir. Ancak, ironik biçimde, o kendi Gerçeği içinde durmakta son derece zorlanan biridir.

Salih yıllardır artık ortak bir yanlan kalmamış olan bir kadınla evlidir. Onunla on iki yıl önce yatak odalarım ayırdılar. Salih’in evliliği her türlü duygudan ve sevgiden yoksundur. Onları bir arada tutan tek şey oğullarıdır.
Gerçek, Salih’in kör noktasıdır, insanlara gördüğü şeyleri söylerken bile, bunu kendini neredeyse inkâr eden bir biçimde yapar. Neyi kastettiğini düpedüz söylemek yerine, gerçeği gizler ve bin dereden su getirir. Birisine onunla aynı görüşte olmadığını açıkça söylemek yerine, “Senin bakış açını anlıyorum, ama biliyor musun, birisi bana bunu şöyle öğretti, belki olaya bu perspektiften bakmayı düşünebilirsin,” der. Salih gerçeği tanımakta çok zorlandığından, kendi inanç ve görüşlerinin cesaretine sahip olmakta da çok zorlanır. Bu yüzden yaşamım bir gerçekten diğerine sıçrayarak, o sırada hâkim olan görüşü kabullenerek geçirir.

Büyürken, Salih başarının altı haneli bir yıllık gelir sağlayan iyi bir iş, banliyöde rahat ve geniş bir ev, bir eş, iki veya dört çocuk ve iki arabalı bir garaj olduğuyla ilgili bir inanç sistemi geliştirmişti. Şimdi, sırf karısıyla arasında bir sevgi, şefkat ve iletişim olmadığı için tüm bunları geride bırakmasının büyük bir başarısızlık anlamına geleceğine inanıyordu. Bu yüzden, sevilmemeye, doyumsuz ve mutsuz olmaya katlanıyordu. Birkaç kere başka kadınlarla aşk yaşama fırsatı bulmuştu, ama o kadın onun kendisine bağlanmasını istediği anda geri çekilmişti.

Salih oğluna verebileceği en büyük armağanın onu seven anne ve babasıyla birlikte stabil, mutlu bir aile yaşamı olduğuna samimiyetle inanıyor. Gerçek şu ki, Salih oğluna bir erkeğin dürüst davranmayıp bir yalanı yaşamasının “normal” olduğunu öğreterek ona büyük bir zarar veriyor.

Salih’in dersi, kendi dürüstlüğü ve mutluluğu pahasına statükoyu korumak değil, kendi inançlarının ve görüşlerinin cesaretine sahip olmak, (başkalarının gerçeklerini ve standartlarım kabullenmek yerine) kendisi için neyin gerçekten önemli olduğunu bulmak ve ruhsal amacıyla uyum içinde bir yaşam sürmektir.

Ne yazık ki, Salih statükoyu altüst edecek hiçbir şey yapamıyor. Bu harika ve sevecen adam içinde bulunduğu duruma saplanıp kalmış durumda. Tüm iyi niyetlerine rağmen, eğer o Gerçek ile çalışmayı ve kendi Gerçeği içinde yaşamayı öğrenemezse, bu yaşam dersini tamamlayamayacak.
İsim: *

Mail: *

18 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)