Ruhsal zekânın yedi basamağı

Kova-burcuRuhsal zekânın yedi basamağı, özümüzü esaret altına alan kimliği yıkmak ve Şekil 2’deki ergenlikle farkına vardığımız benliğimizle, kendimizi yeniden kavramamızın yolunu göstermektedir.

Özünüzü ortaya çıkarmak için işinizi gücünüzü bırakmanıza ve dağlara çekilmenize gerek yok. Dışarıda hayatınıza aynen olduğu gibi devam edin ancak durumu anlamaya çalışın ve gözlemlemeye başlayın. Yapacağınız reform tamamen içinizde olup bitecek bir iştir.

Aldatmacanın farkına varın. Nasıl aldandığınızı gözlemleyebilmek için küçük alıştırmalar yapın. Bu yedi basamak size bununla ilgili pek çok basit formüller de vermektedir. Kimlik bizim gözümüzü kapatmamızı, hiç soru sormamamızı, gayret göstermememizi, sahip olduğumuz mükemmeliyeti kabul etmememizi ister. Onu ortaya çıkarmayı öğrenmetniz gerektiği, ancak bu şekilde bu vesveseli sesin ardındaki sükûneti fark edebileceğimiz düşüncesi bir yalandır. Yapmamız gereken şey özümüzü hatırlamaktır. Her bir beylik söz, eski çözüm önerileri veya tahrik sonucu gösterdiğimiz her bir tepki kimliğin bir zaferidir.

Pek çok tinsel geleneğin de ifade ettiği üzere, asıl zorluk kimliği aslında korumaya çalıştığımız yalanma böylesine inanmış olmamızdır: Bunun kendi özümüz olduğunu düşünürüz. Yalanlarımızı bulup açığa çıkarmak kendimizi inandırdığımız kimliğimizle yüzleşmektir ve bu esnada bu bağlantıyı kopardığımızı anlarız. Problemi araştırmak yeri ne problem yaratıyoruz.
İsim: *

Mail: *

11 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)