Rahu ve Ketu

Rahu ve Ketu

Rahu ve Ketu Batı astrolojisinde Ay düğümleri olarak bilinen ve göksel cisimleri olmayan, sadece gökyüzündeki hesaplanmış noktalardır. Gölge gezegenler olarak adlandırılırlar ve özel bir hikayeleri vardır:
Yaradılışın başlangıcında, Tanrı Vişnu bütün gezegensel varlıklara amrita denen bir iksir vererek onların ölümsüz olmalarım sağlıyormuş. Bir rakşasa yani yılan şeklinde bir kötü ruh, her nasılsa odaya girmiş ve iksiri içmiş. Tanrı Vişnu kötü ruhu görmüş ve onu ikiye kesmiş ama yılan zaten ölümsüzlüğü kazanmış durumdaymış. Bu yüzden, hayatlarımızda sonsuza kadar yaşayan bir kötü ruhun iki yansı varmış.

Rahu kötü ruhim başıdır ve dünyasal başarı için doyurulamaz istekleri ve tutkulan temsil eder. Rahu’nun ev komımu, daşalan ve buktileri, bu tutkuların izleyeceği yönü gösterir. Rahu daşalan sıklıkla bol maddesel “başarı ve dünyevi güç getirir fakat çok az mutluluk veya hoşnutluk verir. Bunun böyle olmasının nedeni Rahu’nun doyurulamayarı tutkuların gezegeni olmasıdır. Rahu dönemindeki bir insan ne kadar çok kazanırsa kazansın, hiçbir zaman tam olarak doyum sağlayamaz.

Ketu, yılanın vücudu, Rahu’nun tam tersidir ve spiritüel ve fizikötesi şeyleri temsil eder. Ketu dönemleri sırasında, insan muhtemelen artan bir iç gözlem, psişik yetenek, inziva ve ruhsal gelişim isteği deneyimleyebilir. Bu, Ketu’nun iyi etkisidir. Kötü yöndense Ketu dönemleri, natal ev konumuyla ilgili bitmez tükenmez problemler getirebilir. Ketu mistik olana yönelme eğiliminde olduğu için, doğa onun dikkatim dünyevi olandan spiritüel olana çekmeye çalışırken kişinin maddi hayatı zarar görebilir.

Hint astrolojisinde yöneticilikler, devasa bir öneme, belki de evlerdeki gezegenlerden bile daha fazla bir öneme sahiptirler. Yöneticilikler, her gezegenin bulunduğu veya yönettiği evle olan ilişkilerdir. Örneğin, Venüs Terazi ve Boğa’yı yönetir, bu yüzden bu burçların olduğu evler de Venüs tarafından yönetilir. Mars Koç ve Akrep’i yönetir, bu yüzden Mars bu burçların olduğu evleri de yönetir ve böyle devam eder. Yöneticilikler ve evlerdeki gezegenler Hint astrolojisinin özüdür.

Onlara dayanan doğum haritası analizi sürekli doğru sonuçlar doğurur. Bu durum Batı astrolojisinden farklıdır; Batı sisteminde yöneticilikler ve evlerdeki gezegenler önemlidir fakat o kadar düzensiz çalışırlar ki, astrologlar hangisinin güvenilir sonuçlar doğurduğunu bulmak için değişik ev sistemleri araştırmak zorunda kalırlar. (Amacım kesinlikle Batı astrolojisini kötülemek değil. Batı sistemindeki yöneticilikler ve evlerdeki gezegenlerin Hint astrolojisindekilerden daha az güvenilir olduğu sadece benim görüşümdür.

Batı sisteminin en derin yönü burç anlamlan (Koç, Boğa, İkizler, vb.) ve astrolojik açılardır (kare, üçgen, karşıt vb.)

Yeni başlayanların daşa ve buktileri incelemeye çalışırken en çok yaptığı hata, daşa ve bukti gezegeninin yönettiği evleri göz ardı ederek, sadece gezegenin doğasma ve bulunduğu eve dayalı öngörüler yapmalandır. Örneğin, Boğa Yükselen’e sahip bir kişinin yedi yıllık Mars daşaya girdiğini düşünün. Mars güçlü olduğu burçta (Oğlak), dokuzuncu evde ve Jüpiter, Venüs veya dolunaydan iyi açılar aldığı için çok iyi etkiler altındaysa, sonuçlar ne olur? Tabii ki bu insan geçici bir süre için Mars’ın doğası gereği enerjik, hırslı ve agresif olacaktır. Kişi yedi yıl boyunca zaman zaman uzak ülkelere yolculuklara çıkabilir çünkü Mars dokuzuncu evdedir (yolculuk) ve iyi etkiler altodadır. Kişi bütün Mars dönemi boyunca gurulardan veya dini öğretmenlerden yüksek bilgiler alabilir.

Şansı büyük ölçüde artabilir (dokuzuncu ev Hint astrolojisinde şansı yönetir). Ayrıca bunların yanı sıra bu insan daşa başladıktan kısa bir s??re sonra veya en azından yedi yıllık Mars daşanın içinde (özellikle iyi bir bukti döneminde) evlenebilir. Neden? Çünkü Mars Akrep’in yöneticisidir ve Yükselen’in Boğa olduğu bir doğum haritasında Akrep yedinci eve, evlilik evine denk gelir. Kişi aynca hayatının en büyük spiritüel deneyimlerini yaşayabilir ve Hindistan, Afrika, İsrail gibi ‘uzak ülkeler’i ziyaret edebilir çünkü Mars on ikinci evi yönetir (Koç) ve on ikinci ev, diğer şeylerin yanı sıra aydınlanmayı ve uzak ülkeleri yönetir.

Öngörüde daşa yöneticiliklerinin önemini göstermek için, yaşayan ünlü kişilerin hayatlarından bazı örnekler aşağıdadır:

1) Yükselen’i Yengeç olan Al Gore, bir Mars daşanın en kötü buktisinde oğluna araba çarptığım gördü. Onun durumunda Mars, çok kötü konumdaydı ve çocuklar evi olan beşinci evdeydi.

2) Yükselen’i İkizler olan Robert De Niro, Merkür daşa boyunca büyük bir ünün tadım çıkardı. Merkür doğum haritasında üçüncü evde (Hint astrolojisinde üçüncü ev müzik, dans ve tiyatroyu yönetir) ve çok iyi açılan olduğu için bu daşa boyunca büyük sanatsal başan getirdi. Ünün geleceği belliydi çünkü Merkür birinci evi, tanınmayı ve taktir edilme becerisini yönetir.

3) Yükselen’i Balık olan Robert Duval, Jüpiter daşa Satürn buktide akademi ödülünü kazandı. Satürn onuncu evdedir (başarılı kariyer ve ün) ve onuncu evi Jüpiter YÖNETİR. Jüpiter aym zamanda birinci evi (tanınma, yükselme ve benzeri.) yönetir.

On iki evi yöneten veya on iki evde bulunan gezegenlerin daşa ve buktilerinde ortaya çıkabilecek olayların bir kısmı 250-256. larda listelenmiştir. Hint astrolojisinde evleri yöneten gezegenlerin etkileri, evlerde bulunan gezegenlerin etkileri kadar önemlidir, astrologlar buna dikkat etmelidirler. Daşa ve bukti analizi sadece evlerdeki gezegenleri incelemekle yapılmamalıdır. Ev yöneticilerinin evlerdeki gezegenlerden daha önemli olduğu hakkında mutlak bir yorum yapmak zordur. Bu konu hakkında yapabileceğim en iyi açıklama, ev yöneticisinin bir binanın yapısı gibiyken, evlerdeki gezegenlerin mobilyalar gibi olduğudur. Tom Hopke, How to Read Your Horoscope (Horoskopunuzu Nasıl Okursunuz) isimli yazısmda yöneticilerin ev sahibi, evlerdeki gezegenlerin ise kiracılar gibi olduğunu söyleyerek iyi bir noktaya değinmiştir.

Kendi uygulamamda ben ev yöneticilerine biraz daha fazla önem veriyorum.
Aslan ve Yengeç’i yöneten Güneş ve Ay hariç, gezegenlerin iki evi birden yönettiğini lütfen unutmayın. Bu yüzden çoğu durumda daşalar ve buktiler, ikisi bir gezegenin yönettiği, biri de bu gezegenin olduğu ev olmak üzere üç farklı evin oluşturduğu etkileri içerir. Örneğin, eğer Yükselen’i Akrep olan biri Jüpiter daşaya girerse; Jüpiter dokuzuncu evdeyse ve çok iyi açıları varsa, o zaman kişinin kazançlı olduğu üç temel konu vardır: Jüpiter dokuzuncu evde oldu??u için kişi muhtemelen çok gezecek ve din, felsefe, yüksek öğrenim gibi konulardan zevk alacaktır; Jüpiter ikinci evi yönettiği için kişi büyük miktarda para da kazanabilir; Jüpiter beşinci evi yönettiği için çocukları veya yatırımlarıyla ilgili mükemmel deneyimler yaşayabilir.

Batılı astrologların akıllarında tutması gereken şey, Hint astrolojisinde çoğu evin anlamının Batı astrolojisindekiyle aynı olmasına rağmen, bazılarının çok farklı olmasıdır. Önemli derecede farklı olanlar yıldızla işaretlenmiştir.

Bir önceki yazım: Günlük Burç Yorumunuz 1. asude şimşek dedi ki:

  bekarım ne zaman evleneceğim.

 2. nalan dedi ki:

  Mahmut la evlencekmiyiz

 3. Nazmiye dedi ki:

  Barışacak mıyız? Eski sözlümle

 4. ece öztekin dedi ki:

  evlilik var mı sevgilimle

 5. ece öztekin dedi ki:

  sevgilimle ciddi birliktelik var mı
  aşk evlikil hayatım

 6. Zehra dedi ki:

  Evlilik varmı? Beraber yaşadığım biri var evlenirsem iyi olurmu? Çalıştığım şirket satıldı kariyerim ne olacak? Burdamı kalacağım gidecekmiyim?

 7. Zehra dedi ki:

  Evlilik varmı? Beraber yaşadığım biri var evlenirsem iyi olurmu? Çalıştığım şirket satıldı kariyerim ne olacak? Burdamı kalacağım gidecekmiyim? 24.04.1980

 8. Zehra dedi ki:

  Evlilik varmı? Beraber yaşadığım biri var evlenirsem iyi olurmu? Çalıştığım şirket satıldı kariyerim ne olacak? Burdamı kalacağım gidecekmiyim? 24.04.1980. 16:30

 9. Badel dedi ki:

  Yeniden mutlu bir evliliğim olacak mı?
  Maddi anlamda sıkıntılarım bitecek mi?


İsim: *

Mail: *

19 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)