Psikolog Dostum Meral

2756_sMedeni Hali: Boşanmış Mesleği: Psikolog Yaşam Dersi: Tanımlama Katalizör: Annesi Tip: Enerji Damgası
Meral son derece empatik bir insandı. Bir havaalanı gibi kalabalık bir yerde yürürken beş dakika içinde öyle bir yerde boşaltılmış tüm yoğun duyguların onu adeta boğduğunu hissederdi. Çocukluğunda, diğer çocuklar onunla “ağlayan bebek” olduğu için alay ederlerdi. Gerçek şu ki, Meral diğer çocukların acılarını, korkularını ve düş kırıklıklarını öyle keskin bir biçimde hissederdi ki gözlerinden yaşlar gelirdi. O gerçekten duyusal olarak aşırıyüklenmenin sıkıntısını çekerdi.

Meral kötü muamele gördüğü bir aile içinde büyümüştü, Babası aile üzerinde genellikle yumruklarıyla otorite kurardı. Annesi Meral’i korumanın en iyi yolunun ona iyi, sessiz bir kız olup, babasını hoşnut etmek ya da yatıştırmak için ne gerekiyorsa onu yapmayı öğretmek olduğunu düşünmüştü, hem böylece kocası kızıp öfkesini ailenin diğer üyelerinden çıkarmayacaktı. Kızma kendisinden önce başka herkesin duygularım ve esenliğini düşünmeyi öğreterek, annesi Meral’in yaşamında olumsuz katalizör vazifesi görmüştü. Bu kasıtlı bir şey değildi ama onun kızına aşıladığı mesaj, “Eğer başka herkese öncelik verirsen yaşam daha pürüzsüz geçecektir” idi. Ve elbette, Meral iyi ve duyarlı bir çocuk olarak dersini iyi öğrenmiş ve kendisine öğretildiği gibi davranmıştı.

Daha sonra, genç bir kadın olduğunda, Meral gücünü eline almasının yolunun evlenip kendi ailesini kurmak olduğunu düşünmüştü. Ama yanılıyordu. Genç kızlığında birkaç erkek arkadaşı olsa da, onunla evlenmeyi isteyecek kadar hoşuna giden tek erkek hiç de şaşırtıcı olmayan bir biçimde olağanüstü usta bir manipülatördü.

Beni ilk özel seans için aradığı sırada, Meral ikinci evliliğini sürdürüyordu. Otuz yaşına bastığında uyanmaya başlamıştı. Spiritüel konulara olan ilgisi ve bir şifacı olma arzusu kocasıyla arasında o kadar çok sürtüşmeye neden olmuştu ki en sonunda adamı terk etmişti. Sorun şu ki, spiritüel bir seminerde karşılaşmış olduğu ikinci kocası da aynı şekilde usta bir manipülatördü.

Burada, usta manipülatörlerin her şekilde ve büyüklükte geldiklerini belirtmeliyim. Onların hepsi Serhat’in partneri gibi sadece kendinedüşkün değildir ve sadece kendisi için yaşamaz. Tam tersine, birçoğu, Meral’in annesi gibi, yaptığı şeyi yapmanın doğru olduğuna samimiyetle inanan sevecen insanlardır, çünkü esas güdüleri kendilerini ve sevdiklerini korumaktır. Yine de, birinin bilerek mi yoksa bilmeyerek mi manipüle ettiği önemli değildir, çünkü manipülasyon manipülasyondur. Hiç kimsenin kendi isteklerini ya da inançlarını başkalarına empoze ederek onların davranışlarını etkilemeye ya da güçlerini ellerinden almaya hakkı yoktur. Bunu Meral’e açıkladığımda, o tüm yaşamı boyunca, annesinden ikinci eşine dek bir dizi usta manipülatöre gücünü teslim etmiş olduğunu görüp kabul etti.
Meral güçlü bir şifacı olduğunu hissediyor, ama onunla ne yapacağını bilemiyordu. Bir Reiki Uygulayıcısı olarak eğitilmiş olmasına rağmen, istediği kadar çok şifa uygulaması yapamamıştı. Çünkü kocası hastaların eve gelmelerine hep karşı çıkmıştı. Kocası bunun onların aile yaşamlarını aksattığım, kendisinin ve kızının Meral için her şeyden önce gelmeleri gerektiğini, ayrıca tüm enerjisini başkalarına vermesinin onun için çok tüketici olduğunu söylüyor, böylece duygusal şantaj yani, manipülasyon sürüp gidiyordu.

Meral’e Tanımlama dersiyle ilgili her şeyi anlattım ve bu yaşam dersi üzerinde çalışan insanların sürekli olarak başkalarına öncelik vermek yerine kendi gereksinimlerine öncelik vermelerinin ne kadar önemli olduğunu söyledim. Annesi ve ikinci kocası gibi insanların kötü insanlar olmadıklarını, sadece onların yaşam derslerinin kendi yaşam dersiyle böyle etkileşime girdiğini açıkladım. Onun yapması gereken şey, kendi enerjisi içinde durmayı, sağlam sınırlar çizmeyi öğrenmek ve “Bu benim sınırım, bu da senin sınırın. Ben senin enerjinin farkında olacağım, duygularınla empatize olacağım, ama duygularının sorumluluğunu üstlenmeyeceğim” diyebilmekti. Bu mesajı aldıktan sonra Meral’in yaşamında bazı gecikmiş değişiklikler yapmaya başlaması uzun sürmedi. Ona, ailesinin bu değişikliklerden ilk başta çok mutlu olmayabileceğini, ama bunun onu durdurmasına izin vermemesi gerektiğini söylemiştim. Onların hisleri onların hisleriydi ve o duyguları hissetmeye hakları vardı. Ama Meral o duyguları kendi duyguları olarak algılamamalıydı.

Meral daha sonra bana bir eposta yollayarak nasıl bir ilerleme kaydettiğini bildirdi.
“Tabii, tüm ailem benim çok bencil davrandığımı düşünüyor” diye yazıyordu. “Kızım yeni benden hoşlanıp hoşlan
madığından emin değil ve kocam benim evlendiği kız olmadığımdan yakınıp duruyor.”
“Çok iyi” diye yanıtladım onu. “Bu doğru yolda olduğunu gösteren bir işaret.”

Durum bir süre güçleşti, ki bir ailede bir kişi sınırlarım tanımlamaya başladığında genellikle böyle olur. Diğer aile üyeleri değişiklikler karşısında bir süre zorlanırlar ve durumu eski haline döndürmek için değişik manipülatif davranışlarda bulunabilirler. Ama Meral savunduğu şeylerden vazgeçmedi. O kocasım ve kızını seviyordu, ama kendisini de seviyordu. Eğer kocası ile kızı onu iddia ettikleri kadar çok seviyorlarsa, onu mutlu ve doyumlu görmek isteyeceklerini idrak etmişti. O bu dünyada sadece onların yararına yaşamıyordu. Kendi gereksinimlerini ve arzularını gerçekleştirmek için de buradaydı ve eğer böyle yaparsa bundan herkes yarar sağlayacaktı.
Bir başka iletişimimizde Meral bana kocasının başa çıkmakta en çok zorlandığı şeylerden birinin erkeklerin onu artık çekici bulmaları olduğunu söyledi. Meral bundan biraz hoşnut olsa da, bu gelişme onu şaşırtıyordu. Sonuçta o kilo vermemiş, görünümünü ya da giyim tarzını hiç değiştirmemişti.

“Merak etme, kocan bunun üstesinden gelecek” diye yanıtladım. “Eğer gelemezse, bu seni ilgilendirmez. Ve diğer insanların seni birden bu kadar çekici bulmalarının nedeni senin kim olduğunu ve neyi savunduğunu en nihayet tanımlamaya başlamış olmandır, ki bu hepimizin bir başkasında gördüğümüzde çekici bulduğumuz bir niteliktir. Kızma gelince, senin değişiminin onda yarattığı şoktan kurtulduğunda, bahse girerim ki sana aslında yeni annesini eski annesine tercih ettiğini söyleyecektir. Çünkü son tahlilde, tüm çocuklar ana babalarının mutlu olmalarını isterler.”

Meral’in kocası onun değişiminin kendisinde yarattığı şoku atlatamadı. Birkaç yıl sonra, Meral benimle yine bir seans yaptı ve kocasından boşandığını söyledi. Ve ilk başta bu zor olmuş olsa da, şimdi yaşamından çok hoşnuttu. Kendisine geçmiştekine kıyasla daha saygılı davranan kızıyla yakın ve sevgi dolu bir ilişkileri vardı. Ayrıca bir şifacı olarak tam zamanlı çalışıyor ve psikoloji eğitimi alıyordu, çünkü insanları sözleriyle de iyileştirebileceğini keşfetmişti. Bu arada bir erkekle çıkıyordu. Hâlâ, onun çekildiği ve ona çekilen erkeklerin çoğunun onu manipüle etme eğilimi gösterdiğinin farkındaydı, ama bunda bir sakınca yoktu, çünkü Meral şimdi kendisi sağlam durduğu ve sınırlarını çizdiği sürece bir sorun yaşamayacağını biliyordu.
İsim: *

Mail: *

15 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)