Ofis Hayatı Tüyoları

hEğer bütün bu işler konumunuzla ilintili olmasaydı, çok daha üretken olabilirdiniz (Konumunuz neydi ki? Tanrım, biraz fazla attınız galiba) Eğer masanızın üstünü tamamen temizleyebilirseniz, çok daha önemli işlere odaklanabilirsiniz. Staj işlerinin ortaya çıkmasının sebebi budur zaten. Çok ucuza ve sorunsuz işçiler…

Eğer sizin yapmak istemediğiniz işleri ona kaptırdığınızı hissederse, o zaman iyi bir iş çıkartmaz. Ona sanki tanrının dünyayı yaratmasından sonraki dünyadaki en önemli işi yapıyormuş gibi göstermelisiniz. Mezuniyetinden sonra büyük bir işe uçuracak her şeyi öğrendiğini düşünmesini sağlayarak onu kandırın. Evet evlat, inanılmaz zorluktaki giderler cetvelini çözdün müydü, CEO bile olabilirsin. İşte ona bıktırıcı işlerinizi yaptırmanın diğer yolları.

ADIM 1 KÖR BİR MAYMUNUN BİLE YAPABİLECEĞİ İŞLERDEN DOLAYI ONU ÖVÜN.

Bütün öğleden sonra çocuğa zarfları yalattınız. Bundan ve bunu yaptırdığınız için sizden nefret etti. Ancak bütün bunlar; zarflardan birisinin, zarfın özenle kapatılmasından ve kapalı kalmasından etkilenerek şirketle büyük bir iş yapmakla ilgilenmeye başlayan bir müşterinin eline geçtiğini ve bunu öğrenen patronun çocuğun performansından çok etkilendiğini ona söylemenizden önceydi. Şirketin milyonlar kazanmasının sorumlusu o olabilir. Biraz egosunu okşayın.

ADIM 2 ONA “İŞİN EN İYİ TARAFINI” ONUN YAPTIĞINI SÖYLEYİN.

Durumu; aslında onun yaptığı işleri yapmak çok hoşunuza gidecekmiş de, müşterileri yemeğe çıkartmak ve şirket gelirlerine dair önemli toplantılara katılmak gibi sıkıcı işlerle çok meşgulmüşsünüz gibi gösterin. Yoksa ofiste kalıp raporları ve çıktıları gözden geçirerek, bitirdiğiniz harika işleri dosyalayabilirdiniz. Eğer buna kanarsa, hiç kuşku yok ki zeki bir stajyer seçmediniz.

ADIM 3 ÖNÜNE BİRKAÇ KEMİK ATIN.

Arada sırada küçük bir ödülün zararı olmaz. Ona yemek ısmarlayın, kahve alması için hediye çeki verin veya işten kovulmasını sağladığınız stajyerin aldığını söylediğiniz şeyleri, onun alıp eve götürmesine izin verin. Tamam, bu son cümleyi kayıtlardan çıkartın.

ADIM4İYİ ŞEYLER SÖYLEYİN.

Uşağınızın, stajını tamamlayıp da sıra patronun son değerlendirmesine geldiğinde, elbette ki patrona onun ne kadar etkileyici bir genç adam olduğunu, sadece tam not almayı değil, mümkün olan en yüksek not hatta gelecek yıl için fazladan not almayı hak ettiğini söyleyeceğinizi bilmesini sağlayın. İnşallah stajyer geçti kaldı ve iyi daha iyiden öte gibi bir değerlendirme olmadığının farkına varmaz.

DANGALAKLIK ETMEYİN

Bu piyonların isimlerini aklınızda tutmak zordur ama bütün sıkıcı işlerinizi onun üstüne yıkmak istiyorsanız, en azından ismini doğru öğrenin.

İşyeri muhtemelen bazı işleri çalıştığınız işten başka işler tamamlayıp bitirmek için en iyi yerdir. Faturalarınızı ödeyebilir, telefon görüşmeleri yapabilir, internetten araştırıp alışveriş yapabilir ve evde olduğunuzda yapamadığınız bütün işleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu süre, liseden beri hakkında konuşup durduğunuz sinema fikri üzerinde harika bir çalışma zamanıdır. Bakalım becerebilecek misiniz.
İsim: *

Mail: *

10 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)