NOSTRADAMUS DEPREM TARÎHİ BELİRLEME HAKKINDA

icerikDepremin günü, ayı, yılı, hatta saati bile açığa çıktığına göre, kullandığımız teknik aynı kalsa bile eğileceğimiz nokta farklı olacak.

Zaman göstergelerinin değişik bölümleri 93 ile veya birçok defa Mayıs ayını anlatmak için 5 rakamıyla bitebilir. Bazılan ise birkaç günlük dönemleri ya da çok önemli saatleri ve dakikaları anlatıyordun

Yukarıda sözü edilen birkaç günlük dönemler ortaya çıktığı zaman başlangıç tarihi depremin ilk günü olan 8 Mayıs olacaktır.

Yaklaşık doksan yıl önce meydana gelen 1906 depremi sırasında ordu birlikleri yağmayı engellemek için şehre davet edilmişlerdi. California gibi dengesiz bir servet dağılımına sahip yerlerde ilk kayıplar daima kanun ve düzen olur.

“Kral Charles’tan ve Olimpiyat Oyunlarından sonra Cali-fornia’da San Andreas’ta deprem ülkeyi sarsar. Çadırların arasında ölüm kolgezer. Kanuna uyanlar ve tehlike bölgeden uzağa gidecekler.”

Kral Charles’ın taç giymesi ve Olimpiyat Oyunlarını San Andreas’ta başlayan büyük bir deprem izleyecek. Bütün California’ya büyük hasar verecek olan depremin tarihi 8 Mayıs 1993 olarak haber veriliyor. Sürekli sarsıntılar ve şok sonrası afetleri 8 Mayıs’tan sonra en az 13 gün

devam edecek.

Teknoloji ve tarım ekonomisi bakımından birçok ülkeden daha iyi durumda olan California’nın başta gelen havacılık ve bilgisayar endüstrileri hep Batı kıyısında, yani depremin tam merkezinde yerleştirilmişti. Dünyaca ünlü film endüstrisinin kalbi Hollywo-od da felaketten nasibini alır. Milyonlarca doların harcandığı ve çok daha fazlasının da kazanıldığı bu şehirde bir tek stüdyo bile sağlam kalmaz.

Kehanete göre deprem sonrasında felaketten kurtulanları yerleştirmek üzere dev kamplar kurulur. Fakat ölüm onların peşini burada da bırakmaz. Kargaşa, ayaklanma ve hastalıklar yüzünden ilk alü gün ölümler devam eder. Kanuna saygılı felaketzedeler yürüyebilen hafif yaralılarla beraber 8-19 Mayıs arası kuzeye, tehlike bölgesinden uzağa doğru göç etmeye başlarlar. Önemli tarihler 10, 13, 18 ve 19 Mayıs olarak verilmiş.

Yine aynı dörtlüğü derinliğine incelersek daha fazla bilgi sahibi olabiliriz.

“Şehirlerden ve kasabalardan büyük bir tahliye depremden önce başlar. Trafik gürler. Eyalet valisi bir çıkış (exo-dus) düzenler, çemberin, gölgenin, bölgenin dışına.”

6 Mart 1992 ile 3 Nisan 1993 arasında California şehir ve kasabalarından diğer eyaletlere doğru büyük bir tahliye işlemi -belli ki tamamıyla gönüllü ve yetkililerden çok az ya da hiç yardım görmeyen bir hareket- göze çarpar. Uzaklaşan insanların oluşturduğu yoğun trafiğin sesi on iki ay boyunca gündüz gece duyulacak.

Depremden sonra Eyalet Valisi felaketzedeler için sınırların dışına yeni bir göç düzenler. 5 Temmuz sonrasında bu göçler, ya artık taşınacak kişi kalmadığı için ya da kalanlar evlerinden ayrıl-mayıp hayatlarına burada devam etmek istediklerinden, durur.

“çember, gölge, bölge” kelimeleri içinde 8 mayıs tarihinin iki kez geçmesi iki büyük depremin art arda geleceğini anlatmak için olsa gerek.
İsim: *

Mail: *

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)