Mutlu Yaşamın Sırları

Kuşkusuz, en büyük sır seçim. Herkesin tercih hakkı var. Yenilgi, acı, yoksulluk, utanç, kendinize acıma içinde bir başka gün daha geçirmeniz gerekmez. Neden baktığımız her yerde bu kadar çok iflas bayrağı çekilmiş? Yamtı açık olmasa da çok basit. Sefalet içinde yaşayan bu insanlar belki siz bile seçme haklarından haberleri olmadığı için, yaşamlarında bir kez bile daha iyi şeylere ulaşmak üzere tercih haklarım kullanmamışlardır!

Ama tercih hakkınız hala saklı. Birlikte hala mevcut olan, yaşamınızı değiştirici bu tercihleri gözden geçireceğiz. Daha güzel bir yaşama başlamak için, şu anki koşullarınız ne olursa olsun, yapacağmız seçimlere göre hemen hareket etmek zorundasmız.

Büyük Fransız romancısı ve oyun yazarı Albert Camus bir keresinde şöyle demişti: Her insan, her şeyini kendi acıları ve sevinçleri üzerine kurar. Altmış yıldan fazlaki acılarım ve sevinçlerimden aldığım en büyük ders; yaşamm bir oyun olduğu.. Tinsel, gizemli ve değerli, ama yinede oyun ve kuralları bilmedikçe, bu oyunda kazanma ümidiyle oynayamazsınız.

Çok basit bir sorunla karşı karşıyayız: Yetişkinliğe adım atarken, hiç kimse size ya da bana kuralları öğretmedi. Hiç bir yerde yaşamımızdaki engeller ve meydan okuyuşlar konusunda bilgilenmedik. Örneğin; amaçlarımızı belirlemek, onlara ulaşmak, reklamlarla başetmek, kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak, arkadaşlık kurmak, sağlığımızı korumak, başkalarmı ve kendimizi yönlendirmek, çoşkunluğumuzu arttırmak ve stresi altetmek için gerekli basit, fakat önemli teknikleri ne ilkokulda, ne ortaokulda, ne lisede, ne kolejde ne de üniversite de almadık. İşte bu yüzden, ne yazık ki, bir çok büyük oyunda yalnızca seyirci kalıyoruz. Açık tribüne geçip başarılı insanları izliyor, onlara imreniyoruz hatta tribüne geçmek için bile ücret ödüyoruz!

Gelin bir envanter yapalım. Tam şu an başvurabileceğiniz, yaşammızda olumlu değişiklikler yapmak üzere size yardımcı olabilecek herhangi bir beceriyi okul yıllarınız boyunca edinebildiniz mi?

Edinebildiğinizi sanıyorsunuz! Okumayı öğrendiniz en başta. Tek başma bu beceriyle bile yaşamınızda harikalar yaratabilirsiniz.

İlkokulda, tahtanın sol üstüne asılı; tenefüs, öğle tatili, emanet odasının düzeni, yangın söndürme alıştırmaları ve bunlara benzer size günlük yaşamınızda kla-vuzluk edecek malzemeleri anımsıyor musunuz? Pekala, yaşmızı dikkate almadan öğrencim olduğunuzu varsayın. Yalnızca gün boyu değil, yaşamınızın geri kalan kısmında da size yardımcı olacak bir dizi kuralı sizinle paylaşacağım. Webster’s New Collegiate sözlüğüne göre kural:, “hareket ve davranışlarımızda yol gösterici klavuz”dur. Mükemmel bir tanım. Daha iyi yaşamak için öne sürülen ilkeler yalnızca öneriler ve düşünceler olduğundan; yasaların ya da buyrukların katılığından daha iyidir. Uzlaşılmaz ihtarlar veya ölüm, ya da yaşam türünden kısıtlamalar getirmez.

Sıralamaya başlayacağım on yedi kuraldan en yüksek yararı nasıl alabilirsiniz? Çok kolay. Yalnızca başarılı olma şansımızı zayıflatan bir takım kötü alışkanlıklarımız olduğunu kabul edin. Öğreneceğiniz her kural, yerine güzel yöntemler koyarak sizi kötü alışkanlıklarınızdan kurtaracaktır. İşte güzel yaşamanın anahtarı! Her gün bir kural üzerinde yoğunlaşın. Kurallardan hiç birisi uzun değildir. Uzunluk hiç bir zaman değerin veya doğrunun ölçütü değildir. Her kuralı sabah okuyun, klavuzluğunu bütün gün boyunca izleyin. O sayfayı işaretleyin ve bir sonraki sabah diğer sayfaya geçin.

Onyedi kuralın hepsini bitirdikten soma, belki hepsini yeniden gözden geçirmeye karar verebilirsiniz. İşte bu harika! Gün gün ilerledikçe, kuralların birbirinden bağımsız olmadığını göreceksiniz. Aslında, bir çok kural amaç ve harekette içiçe geçmiştir. Böylece, bir kural üzerinde yoğunlaşırken, diğerlerinde de kendiliğinden ilerlemiş olacaksınız. Bu da, tasarının umduğunuzdan daha kolay bir biçimde yaşamınızı değiştirmesine olanak sağlayacaktır.

Bundan sonra gelen her şey sizin yaşam Kitabımız olacaktır. Plan çok basit; fakat her şey size bağlı. Israrlı olun ve tasarıya şans tanıyın. Kısa zamanda sizi geri planda tutan her türlü kötü alışkanlığın yerini iyi, yaşamınızı değiştirici alışkanlıkların aldığını göreceksiniz. Sonra ne mi yapacaksınız? Öğrendiğiniz her şeyi paylaşın, tıpkı benim sizinle paylaşıyor olmam gibi. Ancak o zaman, tam olarak, başarının ve güzel yaşamanın ne demek olduğunu anlayacaksınız.

Durumumuzu tam olarak anlatan sözcükler belki-de vardır. Bunları gerçekten duyar ve anlarsak, yaşamımıza bir sabahtan ya da bahardan daha çok sağlık getirebilirler. Hayatımıza yeni bakış açıları da getirmeleri olasıdır.

Kaç kişi bir kitabı okuyarak yaşammda yeni bir dönemin tarihini atmıştır? Mucizelerimizi açıklayacak ve yenilerini ortaya çıkaracak böyle bir kitap belkide vardır. Şimdi dile getirilemeyecek şeylerin bir yerlerde anlatılması da olasıdır.

Bize rahatsızlık veren, şaşırtan, sersemleştiren sorunlar, dönemlerinde bütün bilge insanların da başından geçmiştir; her biri bundan paymı almıştır; ama hepsi yeteneğiyle, kullandığı sözcükleriyle, yaşamlarıyla bunlara karşı tavrını ortaya koymuştur.

Mutlu Yaşamın Sırları_3.jpg

Bir önceki yazım: MeditasyonComments are closed.