Menapoza Uyum Sağlamak

hMenopoz dönemi fiziksel olduğu kadar duygusal ve psikolojik açıdan da tehdit edici olabilir. Çoğu kadın toplumda fark edilmediklerini hissetmeye başlar. Gençlik ve cinselliğe odaklanmış toplumumuzda kadınlar üretken yıllarının sona ermesini yas tutulacak bir olay olarak görebilirler. Daha derinden baktığınızda, tüm bu baskıların ortasındaki yaşamınızın da daha az etkilenmediğini görürsünüz.

Diğer kültürlerde ve geleneksel toplumlarda kadınlar menopoz sonrasında kendilerini bulurlar. Doğurganlığın getirdiği sorumluluktan kurtularak zamanlan ve bilgeliklerini daha genç kadınlarla paylaşabilir ve kendi uğraşlarına konsantre olabilirler. Artık boş zaman uğraşları, genişlemiş aile, diğer önemli insanlar, daha ileriye ait yaşam hedefleri ve yaşam yönünü değiştirmeye yönelik daha fazla zaman vardır.

Yine çoğu kadın kendisini yeni bir döneme girmiş, yaşamlarındaki farklı bir evreye giden bir eşikten geçmiş gibi hisseder. Bu, yenilenen bir kendine güven ve daha fazla kişisel özgürlük getirebilir. Menopoza girdiğimiz zaman çoğumuz rekabet duygularından arınmayı başarmış ve kendi içinde rahat olabilecek kadar bir yaşam deneyimi edinmiş oluruz. Çoğu kadının cinsellik alanındaki potansiyel baskılardan arınmış olarak cinselliğini keşfetmek, kişisel zamanlama ve benlik bilincini ortaya koymak için kendini özgür hissettiği bir dönemdir.

Menopoz, geçmişimizi gözden geçirmek ve günümüzün değerini anlamak açısından da zaman bulabileceğimiz eşsiz bir fırsattır. Geçmişte halledemediğimiz bazı şeyleri temizlemişsek, gelecek planlarımız daha güçlü ve net olacaktır. Bu süreç biraz yabani otları ayıklamaya benzer; ölü dalları çekersek kalanların gelişimi daha güçlü ve sağlam olur. Siz de kişisel temizliğinizi kişisel bir tarih oluşturarak yapın.
İsim: *

Mail: *

12 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)