LÜTFÜN DAHA DERİN TANIMI

astroloji-burc-mkl (2)Kendi payına düşen mirası babasından alarak hissesini kötü bir şekilde kullanan genç adam, babasına lütfunu gösterebilmesi için iyi bir fırsat vermiştir. Kendi haklarını savunarak hareket eden genç, kendi başına yaşayıp tatmin olmak amacıyla evindeki güvenli ortamı terk edip, uzaklara gitmiştir. Arayışı ona sonunda aşırı bir hayatın anlık zevklerini getirdiği gibi, onu çaresiz ve sefil bir durumda da bırakmıştır.

Sonunda kendi sonunu hazırlamış ve farklı bir memnuniyetsizlik yaşamıştır. Önceki memnuniyetsizliği onu açlık, utanç ve fakirliğe sürüklemiş, şimdiki memnuniyetsizliği ise onu seven babasının isyanının sona ermesi için sabır ve umutla oğlunu beklediği, lütuf bulacağı evine yönlendirmiştir.

Babanın dönen oğluna verdiği tepki öyle güzeldir ki, hikâyeyi okurken duygulanmamak mümkün değildir. Bu, Tanrının hak edilmeyen lütfunun dramatik bir görüntüsüdür.

Tanrının lütfü dünyada bulunan tüm dini sistemlerin ve insan içgüdülerinin ötesindedir. Budist öğretiler, bir Hindu öğretisi olan Karma, Yahudi din kuralları ve İslam şeriatı gibi öğretileri izleyenlerin göksel onaylanmayı kazanmaları gerekmektedir. Sadece Tanrının Tek Oğlu olan ve aracılığıyla dünyanın var olduğu İsa Mesih karşılıksız sevgi vaat etmektedir. Ancak insan bedeni alan Tanrı bu denli cömert olabilir.

Ama O, neden bizler Onun sevgisini ve bizi kurtarmak için sarf ettiği çabayı kendi seçimimizle reddettikten ve O ndan uzak düştükten sonra bile, karşılıksız lütfunu hâlâ bize sunmaya devam etmektedir? Tanrının doğası, kaybolmuşlara ve itaatsizlik ederek Kendisinden uzaklaşanlara, çaresiz bir şekilde O na ihtiyacı olanlara ama hâlâ bu eksildiğin farkında olmayanlara yardımcı olmaktan başka bir şey yapmasına izin vermez.

Toplumumuzda çoğu insan kendini alçaltarak Tanrının lütfunu almâk yerine kendi doğruluğuna göre yaşamayı tercih etmektedir. Sosyal hakların, hayvan haklarının ve eşcinsellerin haklarının bulunduğu bir çağda lütuf gereksiz gibi görünmektedir. Politik doğruluk gittikçe değer kazanmaktadır ve çoğu kişi lütfü doğru olmakla karıştırmaktadır. Birçok insan Tanrı ya muhtaç olmadan kendi güçleri ile yeterince iyi olabileceklerine inanmaktadırlar.
İsim: *

Mail: *

10 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)