Kopuk Parçalar

images (2)Hiç şüphesiz herşey hayatın birer parçası; ancak aralarında bir bağ olmazsa hepsi de birbirinden kopuk parçalar haline gelebilir. Her biri birleşip içinde bulunduğumuz kendi durumumuzu oluşturduğu halde bu unsurlar birbirleriyle çatışabilir. Örneğin;

60’ıma yakın olduğum halde hala kendimi genç hissediyorum.

Daha fazlasını yapmak istiyorum ama sorumluluklarım buna izin vermiyor.

Böyle bir çalışma ekibi ile beraber olmasaydım, tüm proje boşa gitmiş olurdu.

Eğer mali yükümlülüklerim olmasaydı çekip giderdim.

SQ tarzı düşünce, detaylarda anlam aramaktansa öncelikli olarak hayatı geniş bağlamda keşfetmeye çalışır. Ne yaptığımız önemli değildir, önemli olan her ne yapıyorsak yapalım onun altında yatan ana fikirdir.

Bu gerçeği bir kere anladığımızda artık yaşamımız boyunca her an onun farkında oluruz ve detayların arkasındaki bütünü görebilmek tüm hayatımıza bir anlam kazandırır. Her duygusal olaya fazlaca anlam yükleyerek onu hayatımızın merkezi yapmayı bir kenara bırakıp, bunun yerine yaşadığımız anı tüm boyutlarıyla görebileceğimiz bir içsel özgürlük alanı yaratırız. Ruhsal zekâmıza ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

Bu kitabı atfettiğim kişi Leo Armin ile bir gün trafikte sıkışıp kaldığımı hatırlıyorum. Tam anlamıyla bunalmış, gerilmiştim ve varacağım yere gitmekten başka bir şey düşünemiyor olmuştum. Ancak bir metre dahi ilerleyemediğimiz için öfkeden çıldırmak üzereydim. “Şu yaşadığımız an bizim zamanımız. Hala kendi hayatımızı yaşıyoruz.” dedi arkadaşım bana dönerek, gayet sakin bir halde. Tam o anda far kındalığım trafiğin o sıkışık haline odaklanmaktan uzaklaşıp resmin bütününü kavramaya geçti. Araba, diğer kişi ve ben hepimiz de bu anı yaşıyorduk. Arkadaşım o andaki mevcut durumu bir bütün olarak görmemi sağlayacak “nedene” itmişti beni. Sinirleneceğimi bile bile bütün enerjimi yine de bu noktaya yönlendirmek ne kadar da toy bir davranıştı. Ne kadar sinirlenirsem sinirleneyim trafikte sıkışıp kalmış olmam gerçeğini o an için değiştiremeyecektim.

Hayatın tüm yönlerini içeren bu geniş bağlamına ‘gerçek durum’ diyorum. Bu kitabın amacı, her tür durumda, durumlar ötesi büyük resmi, gerçeği kavramamızı sağlayan zekâyı anlatmaktır. Yüksek bir IQ ya da olgun bir EQ’ya sahip olmaktan ziyade herhangi bir anda gerçek durumu kavrayabilecek zekâya sahip olmak daha anlamlıdır. Olayların bütünündeki niçini görebildiğimizde bütünün parçalarını anlayabiliriz. SQ, anlayamadığımız çoğu şeyi açıklığa kavuşturur, EQ ve IQ’muzu daha olgun bir düzeye getirir.
İsim: *

Mail: *

10 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)