Kimliğin yıkılması 7 adımda gerçekleşir

imagesRuhsal zekâyı oluşturacak olan anlam, eski zekâ seviyemizin yarattığı kimliği yıkarak yapılanır. Böylece bizi yeni ve yüksek bir benlik seviyesine ulaştırır. Anlam oluşurken kimliğin yıkılması 7 adımda gerçekleşir, ilk adımdaki çok sığ ve kapalı kimlik modeli, 5. adım ve sonrasında daima araştıran ve neyi neden yaptığının anlamıyla ilgilenen bir hayata, davranış ve düşünce modellerine dönüşür.

Seviye 1 Bu seviyedeki kişi öncelikle arzularına, heveslerine, öz lemlerine odaklanır. “Açım, paraya ihtiyacım var, kendimi huzursuz hissediyorum, işteyim ve çok sıkıldım, bu evlilikten kurtulmak istiyorum.” Tatmin olmak için şikayet etme tutumu, durumumuzu gözden geçirmemize ve durumumuza uygun tutum ve düşünce geliştirmemize engel olur. Kendi durumumuzu görmek yerine hep olduğumuzdan farklı şeyler olmak, bulunduğumuz yerden farklı bir yerde bulunmak isteriz… Kimlik kendi geçerliliğini ispat etmek için hep bu diğerlerini kullanır…

Seviye 2 Bu seviyedeki kişi için fiziksel durumu önemlidir. “Şu an odamdayım, arabamdayım, yatağımdayım, üç çocuğum var, bir işim var, ben bir yöneticiyim, muhasebeciyim, öğretmenim, şu veya bu sokakta 19 numarada yaşıyorum.” ikinci seviye, birinci seviye kadar geçici duygusal tepkilere dayalı olmayan bir durumdur. Bu seviyede, gerçeklerin bütünü değil, sadece klişe gerçekler düşünülür ve “Hayat hiç de o kadar kötü değil.”, “Her şeyi başaramazsın”, “Kötünün iyisiyle yetinmek zorundasın” şeklinde yorumlar yaparız. Hayat ruh halimize göre kazara akıp gider. Tablo id gazeteler gibi her şey belli fikir kalıplarıyla ifade edilir.

Seviye 3 Bu seviye, herhangi bir anda içinde bulunduğumuz süreçle ilgilidir. “Genel olarak mutluyum ama hayatımın nereye gittiğine dair bir parça da olsa belirsizlik hissediyorum. Güzel bir hayat tarzım var, kilo veriyorum, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ailemi seviyorum ve onlara iyi bir hayat sunmaya çalışıyorum. Şikayet edemem; her şey daha iyi olabilirdi ama daha da kötü olabilir.” İşte bu karakterin gelişim gösterdiği nokta: Sınırlı bir “benim dünyam” algılayışı içinde olsa da ahlaklı davranması ve bir yandan daha iyisi için çaba gösterirken diğer yandan mevcut olanı kabul edebilmesidir.

Seviye 4 Bu seviyede bazı şeyler netken bazı şeyler tamamen belirsizdir. “Hayatım yolunda, çocuklarım iyi bir okula gidiyorlar, akranlarım bana saygı duyuyorlar, iyi iş yapıyorum ve hayat standardımı iyileştirecek bir kariyer amaçlıyorum. Ancak bundan fazlasının da var olduğunu düşünüyorum ve bunun mümkün olup olamayacağını merak ediyorum.” Bulunduğumuz seviyeden tatmin olmamak benliğin dürüstlük seviyesidir ve daha çok gelişmeye açık olduğunun kanıtıdır. Bu seviyedeki kişi içindeki boşluğu kabul eder ve bunu ört bas etmekten vazgeçer…

Seviye 5 Bu seviye, kendimizi toplumsal kalıpların ve sıradan ilişkilerin bakış açısından değil, büyük resmin bütününe bakıp görmeye çalıştığımız seviyedir. Birey büyük resmin içindeki kendine bakar, büyük resmin, kendindeki özü bulması için onu zorladığını hisseder. Daha yüksek benlik seviyesinde bir insan yaratma ihtiyacı da buradan doğar. Kendi kendimizi aldatmanın dışında bir yolu tercih etmekten uzak duramadığımız bir seviyedir.

Seviye 6 Kişisel özelliklerimiz ve getirdikleri yerine daha büyük amaçlara yönelen bir seviyedir. “Benim için önemli olan şeyler var ve bunu yapmak için de önümde zamanım var. Neyi neden yaptığımı biliyorum ve hedeflerime ulaşmaya çalışıyorum.”

Seviye 7 Bu insanlar hayatta ne yapmak istediklerini bilirler, kararlarını vermişler, hedeflerini belirlemişlerdir. Kendilerini hedefe ulaşmaya adamışlardır. Hayatın zorluklarını her gün yeni bir zekâyla değerlendirirler ve hayatlarını, hizmet etmekten memnuniyet duydukları bir görev olarak algılarlar.
İsim: *

Mail: *

18 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)