Kimliğin Panzehiri Olarak Mizah

images (2)Ben de tıpkı beyin araştırmacılarının öncüsü V.S.Ramachandran gibi, mizah ve kahkahanın potansiyel bir tehdidin geçmişte kaldığını etkin bir şekilde gösteren bir işaret olarak geliştiğine inanıyorum, bu süreç tepkici kişiliğin daha da küçülmesini ve içsel uzamın içimizden dışarıya doğru genişlemesini güvence altına alır. Kahkahanın bulaşıcı doğası bu “net” işareti herhangi bir açıklamanın izah edebileceğinden daha hızlı ve etkin bir şekilde yayar grup içinde. Şakalar ve komik hadiseler, olaylar zincirinin yalnızca geçmişte kalmış bir anlamın tümünü yeniden canlandıracak bir tek vurucu cümle sayesinde korunacak talihsiz bir sonuç ortaya sunacak şekilde yapılanırlar çoğunlukla.

Kendini aşağılayan mizah da tıpkı bizim kendi kimliklerimizle aynı şekilde hareket eder. Kimliğimiz de çoğunlukla kendini tehdit altında hisseder ve bu durum onda düşmanlık beslenmesine, tansiyonu yükseltmesine ya da vurupkaçma gibi bazı duygular geliştirmesine sebep olur. Şişirilmiş egomuzu söndürmeyi amaçlayan kendimizle ilgili zamanlaması mükemmel şakalar kimliğin özümüz üzerindeki hâkimiyetini hafifletici bir etki yaratabilir. Bu kendi kendine liderlik için son derece önemli bir araçtır. Mizahı tam olarak bu yolla kullanan iyi bir kendi kendine lider tarafından etkisiz hale getirilen muhtemel zor ve çatışmacı durumlarla çok sık karşılaştım.

Kendine gülebilmek büyük insanların ve büyük kültürlerin; başkalarına şaka yapmak ise ergen birey ve kültürlerin göstergesidir… Henüz tam gelişmemiş insanların ellerinde mizah, “sadece şaka yapıyordum” kisvesi altında başkalarını aşağılamak, utandırmak ve sindirmek üzere kullanılan bir kimlik silahına dönüşür. Diğer taraftan iyi
mizah daima birleştiricidir, saklı kalmış gerçekleri görmemizi sağlar ve kavgaları, tartışmaları ve meseleleri daha kolay ele almamıza yar dımcı olur.
İsim: *

Mail: *

16 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)