Kimliği Yıkmanın Yedi Adımı

images (1)Rehine duygularımızla sergilediğimiz gerçek dışı tutum ve davranışlar sadece kendimizi değil, başkalarını da kandırmamıza neden olacaktır ki bu da hiç etik bir davranış değildir.

Kimliği Yıkmanın Yedi Adımı
Eğer benliğimizi sürekli olarak kendisinin ne kadar akıllı, başarılı ya da mutlu olduğunu ispat eden kimliklerimiz etrafına inşa edersek, gerçek olarak varsaydığımız bu durumu tehlikeye atacak her şeyle çatışmak zorunda kalırız. Ruhsal zekâ yetenekleri, bir önceki başarılarımızdan ya da kazanımlarımızdan bağımsız, eskiden elde edip tanımladığımız ve her durum için kullanabileceğimiz bir yetenek değildir. Onu her olayda, her durumda yeni baştan kazanırız ve süreçle birlikte geliştiririz.

İlk anda zekâya sahip olmayabiliriz ancak onu bulmamız gerekir. Yüksek zekâ her gün yenilenir, bu sayede biz de her gün, her an yaşamı yeni ve taze bir anlayışla kavrarız. Eskiden edinilmiş bir kavrayışı ısıtıp ısıtıp yeni durumlara uyarlamaya çalışmak boşuna bir çabadır.

Kimliği yedi katmanlı bir yapı olarak görebiliriz. Bir kimliğimizin olması gereklidir ancak SQ ile bağlantımız kesildiğinde kimlik gerçek benliğin gelişimini devralır. Böyle bir kimlik sahibi olduğumuzda ruhsal benliğimize ulaşmak için çok daha fazla çaba sarf etmemiz gerekebilir. Kimlik karşımıza çıkan durumlara uyum sağlamamıza, duruma uygun duygular sergilememize yardımcı olur. Ancak asla yaptıklarımız için bir öz ya da temel teşkil edemez.
İsim: *

Mail: *

15 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)