Kendi Kendine Liderlik

ncgr-sertifikali-astrolog-duygu-alkan-dan-kisiye-ozel-astroloji-yorumlari_507946154edba_0Beynin, (gerçekte farkına varamadığımız belli belirsiz bir kokuda herhangi bir kişinin genetik şifreleri ya da muhtemel tehlikelere karşı işaretleri fark edebiliriz) olayların altında yatan derin sebepleri okuyabilme yeteneği, bize verilmiş bir hediyedir. İsterseniz bir çocuğu, eşinizi ya da bir müşteriyi dinleyin fark etmez, benliğin daha yüksek bir zekâ seviyesinin insandan insana geçtiği gerçeğini yakalayabiliyorsa nız, karşınızdaki insanm söylediklerinin altında yatan derin manaları da anlayabilirsiniz.

SQ, ilk ve en önemli kendi kendine liderliktir. SQ bakış açısından dinleyerek ve konuşarak, özümüzün büyük resmi kavramasındaki biricik varlığını ve diğerlerine aktardığımız daha akıllı benlik düzeyimizden ince ayarları yaratmayı tercih etmiş oluruz. İçimizdeki geleneksel kendini fazlaca önemseme duygusunu, diğer insanlara kendi görüş ve düşüncelerimizi kabul ettirmek için söylediklerimizle bağdaştırmaya hiç gerek yok.

SQ, zekânın saf ışığıdır, aydınlatıcıdır ve diğer zekâ türleri ışığını ondan alır. Birbiri içre örülerek oluşan en karmaşık duygularımızı anlamak için, diğer zekâ türlerinin ulaşamadıkları derinliklerimize SQ sayesinde ulaşırız.
Ruhsal zekâyı anlamak için Beethoven’in muhteşem 9. senfonisi gibi bir senfoni dinlemeyi deneyin ve nasıl olup da bir bestekarın böy lesine bir duyguyu notaları yan yana yazarak bir bütünlük hissi verecek şekilde oluşturabileceğini düşünün. Melodinin yarattığı duyguda kaybolmadan parçanın bütününü dinlemeye gayret edin.

Şurası gayet açık ki senfoninin tamamı Beethoven’in kafasında bir kerede belirmişti. Kendi aklındaki müziği “görebiliyordu”; tıpkı Ein stein’m matematik formüllerini görebildiği gibi…

Ruhsal Zekâ süreçlerini yaşayan kimselerin, bunu dağın üstünde olmanın ne demek olduğunu bilmeyen kişilere anlatmaları kolay olmayacaktır. Bireyler olarak sahip olduğumuz bütün bu içsel ve anlamlı tecrübeleri açıklayabilmemiz veya bunu duygu (IQ ve EQ) diye tercüme edebilmemiz hiç de kolay değil. SQ’yu anlattığımız bu kitabın anlaşılması en zor kısmı işte tam da bu noktada karşımıza çıkıyor: Açıklama yoluyla SQfya ulaşılamaz. Varlığını hissedebilmemiz için onu bir şekilde doğrulamamız, onaylamamız, harekete geçirmemiz ve hayat yolculuğumuzun olağan seyrinde devam etmesine karşı koyarak onu algılamaya çalışmamız gerekir.  1. gyuleyhan dedi ki:

    maddi sikintilarimdan kurtulacakmiyim maddi yonden ferahlayacakmiyim


İsim: *

Mail: *

20 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)