Kaybolan oğul benzetmesi

burcuvurkac_ile_astro_yogaHizmetkârlar aç ve kötü durumdaki Jashub’u doyurmak ve giydirmek için hazırlık yaparken, Jashub babasının sesini duyuyordu: “Oğlum eve geri döndü!” Jashub un midesi aç olsa da kalbi sevinçle doluydu. Çünkü babası tarafından affedilmişti ve artık tüm sıkıntısı sona ermişti.

İsa’nın örnek olarak verdiği kaybolan oğul benzetmesi bize memnuniyetsizlikle ve gururla Tanrı dan uzaklaşan bir insan örneğini gösterir. Yolculuğu Tanrıya itaatle ya da O nun isteği doğrultusunda başlayan Yusuf, İbrahim ya da Rut’tan farklı olarak kaybolan oğul evini inatla terk etmiş, kendi payına düşeni almak konusunda ısrar ederek, babasına arkasını dönüp gitmiştir.

Hikâyede sevgili oğlunun evinden uzaklaşarak gittikçe küçülmesinin, adeta yok olmasının ve ardından babasının onu yola bakarak beklediğinin anlatıldığı giriş bölümü oldukça trajiktir. Ama sonunda oğul geri gelmekte ve hikâye iyi bir şekilde sona ermektedir. Tanrıya dönmeyi ve tövbe etmeyi reddeden Kayin ve Nemrut’tan farklı olarak, kaybolan oğul kendi kendine günahlı kaybolmuşluğuna bir son vermiştir. Sonradan babasının sevgisini ve şefkatini aramış, tövbekâr bir şekilde ve alçak gönüllülükle geri dönmüştür.

Eğer Kutsal Kitap ta bulunan İbrahim ve Rut gibi süper kahramanlarla ilgili problemleriniz varsa, kendi hayatınızı kaybolan oğulunkiyle karşılaştırın. O bir kahraman değildi, sıradan bir insandı. Büyük başarılara imza atmadı, büyük kahramanlıkları olmadı ve mükemmel bir lider değildi. İtaatkâr bir hayat da yaşamadı. Ama itaatsizliğinden dolayı düştüğü durum acı meyveler vermeye başlayınca babasını hatırladı. Dördüncü bölümde Davut un çektiği acıların onun Tanrı ya olan güvenini arttırdığını gördük. Ama Davut’un çaresizliği kendi isyanından dolayı değil, oğlunun kendisini öldürme planlarından kaynaklanmıştı. Çoğumuz, çaresizliğe ve alçalmaya kendi kendine sürüklenen kaybolan oğul ile kendimizi daha kolay özdeşleş tirebiliriz.

Bazen bu genç adam gibi kendimizi Baba nın sevgisinden uzakta acı çekerken buluruz. Çoğu zaman Tanrı ile aramıza mesafe girdiğinin farkına varırız ve hâlâ kendi yolumuza devam ederiz. Kutsal Yazılarda verilen mükemmel müjde, Tanrının bizim uzakta olduğumuz zamanlarda O na dönmemizi sabırla beklediğidir. Ve bu hikâyede gördüğümüz gibi geri döndüğümüzde bizi sevinçle ve sıcak bir şekilde karşılamakta, eve buyur etmektedir.
İsim: *

Mail: *

13 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)