Kalıcı Gerçek

Elbisemoda-2013-burc-astroloji-ruya-yengec-1Kalıcı gerçek, daha büyük ve yüce, kaçamayacağımız, mücadele edemeyeceğimiz, kandıramayacağımız veya uzaklaşamayacağımız gerçektir. ‘Gerçek durum’ olarak bahsettiğim de işte budur.

Kalıcı gerçeğe ancak boyun eğebiliriz ve ancak onun etkilerini anlarız, kendi çıkarımız için ona müdahale etme hakkımız yoktur. Cecil B. de Mille’in “The Ten Commandments” (On Emir) adlı filminde de tarif ettiği kanun şöyledir: “Kanunları ihlal etmek mümkün değildir. Kanunları ihlal ettiğimizi sanırken aslında biz, kanun karşısında kendimizden taviz veriyoruzdur.”

Kalıcı gerçeğin kanun ve prensipleri büyük resmin ‘neden’ini tarif eder. Bir ağaç dikin ve dört mevsim boyunca onun her gün büyümesini izleyin. Yeryüzündeki her canlının büyüyüp gelişiminde bir bilgelik olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Elbetteki bir çiçeğin yetişmesinde ya da mevsimlerin gelip geçmesindeki bilgelik kendiliğindendir. Çünkü çiçeklerin de mevsimlerin de kendi tercihlerini yapmalarına yol gösteren bir zekâları yoktur.

İnsan zekâsını bu kadar zorlayıcı kılan şey, bizim gerçeklik seviyesini kendi irademizi kullanarak seçmemizdir. Zekânın aşamalarına geri dönüp baktığımızda bu prensibin insan gelişiminin potansiyel sürecine nasıl ve niçin hükmettiğini anlayabiliriz.

Hepimizin özünde yaradılıştan gelen bir SQ vardır. Doğduğumuz anda da yine bir “mevsim” gelip geçmekteydi. İçten gütmeli SQ’nun yerine, içine girerek, seçim yapmak üzere davet edildiğimiz bir alanm farkına varırız. Bu, çocukluktakinden farklı bir bağlantı olacaktır. Eğer bu fırsatı değerlendirip bağlantı kurmayı tercih etmezsek, yaşamın sonuna kadar, hayatın görüp görebileceğimiz son noktası çocukluk olacaktır ve hayatımızın geri kalanına kaybetme ve başarısızlık hissi hakim olacaktır. Yani hayat boyu ergenlik döneminde kalmış olacağız. Depresyon, kaygı ve işe yaramama olarak gördüğümüz varoluşsal boşluk hislerimiz bile, daha henüz tecrübe etmediklerimizi tercih etme bilincimizin farkına vardığımızda bir anlam kazanır.
İsim: *

Mail: *

16 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)