Jüpiter

Jüpiter

Her gezegenin kendi ‘büyük yılı’ vardır. Gezegenlerin büyük yılları şöyledir:
Jüpiter’in büyük yılı 16. yıldır Güneş’in büyük yılı 22. yıldır Ay’ın büyük yılı 24. yıldır Venüs’ün büyük yılı 25.yıldır Mars’ın büyük yılı 28. yıldır Merkür’ün büyük yılı 32. yıldır Satürn’ün büyük yılı 36. yıldır Rahu’nun büyük yılı 42. yıldır ve Ketu’nun büyük yılı 48. yıldır.

Bir gezegenin büyük yılı sırasında gezegen olgunlaşır ve tüm etkisini gösterir. Örneğin çoğu insan aniden hayatlarının yaklaşık otuz altıncı yılı civarında (35 yaş )-ki Satürn’ün yılıdırliderlik özellikleri göstermeye başlar. Bir çoğu da otuz ikinci yıllan civarında (31 yaş) büyük ölçüde yazmaya veya kendilerim ifadede yükseliş yaşamaya başlarlar ki, bu da Merkür yılıdır ve diğerleri böyle gider.

Bir gezegenin büyük yılı sırasında bir insan, o gezegenin hem haritada yönettiği evlerle hem de doğasıyla bağlantılı bütünleşmiş etkiler deneyimler. Örneğin eğer Satürn birinci evi yönetiyorsa (Oğlak veya Kova Yükselen) o zaman hayatımn otuz altıncı yılı civarında (35 yaş) o insan daha önce hiç kavramadığı bir şekilde kendi kişisel gücünü deneyimler. Eğer kişi Yengeç Yükselen’e sahipse, Mars’ın olgunlaştığı yıl sırasında, yani yirmi sekizinci yılda (27 yaş), kişi aniden mesleki potansiyelinin farkına varır, çünkü Mars onuncu evi (kariyer) yönetir. Bu insan için Mars’ın olgunlaştığı yıla varana kadar geçen tüm zaman, Mars’ın ve yönettiği evlerin enerjisini gözlemleme ve deneyimlemeyle geçmiş gibidir. Kişi Mars’ın olgunlaşmasından önce profesyonel hayatında başarılı olduysa bile, onuncu evin yöneticisi olarak Mars olgunlaştığı zaman profesyonel gücünde hala bir yükselme ve kendi dharmasını (yani görevim ya da amacım) daha büyük bir kavrayış vardır.

Eğer olgunlaşan gezegen son derece sert etkiler alfandaysa, bu gezegenin büyük yılı kötü olabilir. Örneğin eğer sevginin gezegeni Venüs düşükse (yani Başak’taysa) ve Mars ve Ketu gibi iki malefikle açısı varsa, bu insan hayatının yirmi beşinci yılı civarında (24 yaş) aşk konularında fena halde acı çekebilir. Aynca Venüs’ün yönettiği ve yer aldığı evlerin temsil ettiği hayat alanlarında da zorluklar yaşayabilir.

Kendi deneyimime göre gezegenlerin olgunlaşması bir harita yorumunun en tutarlı özelliklerinden biridir. Yükselen’in yöneticisinin olgunlaşma yılım değerlendirmek son derece önemlidir çünkü vakaların büyük çoğunluğunda bu yıl, bir insanın kaderinin ve hayallerinin sorumluluğunu almaya başladığı yıldır. Ayrıca rajayoga yapan bir gezegenin büyük yılma daima dikkat edin, çünkü genellikle hayatta güçlü bir yükseliş getirecektir. Örneğin, eğer birinin haritasında Jüpiter bir rajayogayla ilgiliyse, o zaman bu insanın hayatı Jüpiter’in büyük yılı olan on altıncı yılda gelişip zenginleşebilir. Yükselen’i Yengeç olan insanlar için Mars yılı (Mars çok zararlı olmadıkça) özellikle iyidir, çünkü Mars tek başına rajayogakaraka’du (kraliyet birliği göstergesi). Terazi ve Boğa Yükselenler için Satürn rajayogakaraka’du ve onlar için otuz altıncı yıl, artan bir ün ve güç getirir.

(Özellikle Yükselen’in yöneticisi olanlar, son derece zarar görenler veya bir rajayoga oluşturanlar başta olmak üzere) gezegenlerin büyük yıllan göz önüne alınmazsa, kişinin hayatındaki bazı çok önemli yıllar gözden kaçırılacaktır. Üstelik bir büyük yılın etkileriyle çelişen bir daşa-bukti oluştuğunda gezegensel olgunlukları önemsememek, daşa-buktilerle ilgili öngörülerin doğruluğunu bozabilir.

Bir önceki yazım: ASTROLOJİK MANTRALARIN SÖYLENİŞİ
İsim: *

Mail: *

19 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)