Jashub’un Babasının Evi

images (2)Kimse Jashuba yemek teklif etmezdi ve ahırın bir kısmında yatarken, aç olan midesi onu uyandırırdı. Karanlık çökünce, babasının evini hayal etmekten kendini alamıyordu. Babasının çiftliğinde çalışan adamların her akşam karınlarını doyuracak yemekleri vardı. Aslında fazladan yemekleri bile vardı. Dönüp babasına merhamet etmesi için yalvarabilirdi. Babasının onu geri çevirebileceğini biliyordu. En azından onun hizmetkârı olarak kabul edilebilmeyi isteyebilirdi, içinde bulunduğu durumun kötülüğü karşısında hizmetkâr olarak reddedilmeyi de göze almaya razı olmuştu.

Gün ağarmadan önce su teknesine giderek yüzünü yıkadı. Kendini uzun yolculuğa hazırlamalıydı. Babasına, göklere ve ona karşı günah işlediğini söyleyebilirdi. “Senin oğlun olmaya layık değilim. Bana bir hizmetkârın gibi davran’ diyebilirdi.

Dört gün boyunca yalın ayakla evine doğru yürüdü. Yemeği ot ve yabanî meyvelerdi, bir keresinde şanslıydı ve bölgeden ayrılan bir kervanın kalıntılarıyla karnını doyurmuştu.

Babasının evine en yakındaki şehirden geçerken içindeki rahatlık duygusu azalıyordu. İki kilometre sonra evinde olacaktı. Onu bekleyen şeyleri düşündükçe rahatlığın yerini endişe almıştı. Bekli de babası onu reddedecekti.
Evine hâlâ biraz mesafe varken birinin ona doğru hızla yaklaştığını gördü. Jashub dondu kaldı. Adam ona zarar vermeyi mi düşünüyordu? Kaçıp kaçmamak konusunda düşünürken kendisine doğru koşan adamın babası olduğunu fark etti. Adam “Tanrı ya şükürler olsun! Oğlum Jashub, Tanrı ya şükürler olsun!’* diye bağırıyordu.

Babası ona doğru koşup onu kucaklayınca tüm yorgunluğu yok oldu. Jashub babasına sarıldı ve ağlamaya başladı. Adam oğlunu öperek, Tanrıya övgüler sunuyordu. “Oğlum, oğlum!”
“Baba, Tanrı ya ve sana karşı günah işledim” dedi Jashub ezik bir sesle. “Ben artık senin oğlun olarak anılmaya layık değilim.”

Baba, oğlunun geri gelişini karşılamaya çıkan hizmetkârları çağırdı. “Besili danayı getirip kesin, yiyelim, eğlenelim. Çünkü benim bu oğlum ölmüştü, yaşama döndü; kaybolmuştu bulundudedi.
İsim: *

Mail: *

14 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)