İyi Yaşam Rehberi

Sizin yerinize bırakın yaptıklarınız konuşsun. Gelişmenizi aksatacak kendini beğenmişlik ve kibir tuzağına karşı tetikte durun. Böbürlenmenin çekiliciliğine kapıldığınız an, yumruğunuzu su dolu bir kovaya sokun. Yumruğunuzu çıkardığınızda geride kalan boşluk öneminizin kesin bir ölçüsünü verecektir.

Bizi bizim kandırdığımız kadar hiç kimse kandıramaz. Birazcık başarıdan sonra, gelecekteki gelişmemize gözümüzü kapatmaktan sorumlu korkunç kibir perdemiz, ilerleyen gelişmenizin en büyük engelidir. Çok çalışıyor olabilirsiniz, birlikte olmamızın tek nedeni olarak bütün yeteneklerimizi ve çabalarımızı ilerlememiz için kullandığımız da doğrudur. Yine de, birkaç zaferden sonra, bir takım tek ve özel nitelikler taşıdığınıza inanma tuzağına düşmeniz çok kolaydır.

Bunu davranışlarınızla başkalarına hissettirdiğinizde, ciddi olarak gelişmenize zarar verecektir. Aşağılayıcı kibir ve ukalalıktan başka hiç bir şey size zarar veremez.

Hepimiz Tanrı’nın kullarıyız. Fakat ölümümüzün dünyada ne kadar küçük bir boşluk bırakacağını görürsek, işgal ettiğimiz yeri daha az düşünüp, daha çok başkalarına yardım ederiz.

Hayatımda kibire karşı sürekli savaş vermişimdir. Benim gibi, her iki yılda bir kitap yazan ve tüm ülkeyi gezerek radyoda, televizyonda ve basmda tanıtım konuşmalarını yapıp, tartışan her yıl temel konular üstüne yaptığım pekçok konuşma da cabası birisi için, bu tuzağa düşüp medyamn söylediği ve yazdığı her güzel şeye inanmak zor olmasa gerek. Beni şımartan diğer şeyleri; şoförlü Limuzin otomobilleri, imza günü partilerim de bir tarafa bırakalım.

Tanrımn beni yerin dibine batırdığı bir gün, otel odasında, balo salonuna çığrılışımın işareti olacak kapı vuruşunu bekliyordum. Birkaç binlik, geniş, ulusal bir şirkete konuşma yapmak üzereydim. Şirketten haber vermeye gelen yaşlı bir adam en sonunda kapıyı çaldığında, hemen ceketimi giyip, holden asansöre giden adamı izlemeye koyuldum.

Lobi gürültülü ve kalabalıktı. Daha birkaç adım atmıştık ki, omuzumda okkalı bir vuruş hissettim. Döndüğümde kocaman gözlü, şirketin rozeti ceket cebine tutturulmuş, elinde kağıt bir alış-veriş torbasmı sıkı sıkı tutup, gözümün içine bakan genç bir adamla karşılaştım. “Siz, Og Mandino musunuz?” diye sordu nefes nefese.

Başımı salladım ve yürümeye devam ettim.

“Birkaç dakikanızı alabilir miyim, efendim?” diye rica etti. Kalabalık akışından biraz daha ötede, camın karşısındaki küçük bir masaya doğru yöneliyordu. Çekingenlikle en sonunda başını öne eğen, kaşları çatık klavuzuma şöyle bir baktım.

“Efendim” diye nefeslendi, alış-veriş torbasını masanın üstüne koyarken. “Bilmenizi isterim ki, karım bir Og Mandino tutkunu. Yemin ederim ki, yazdığınız her şeyi okudu. Kasabamızda öğretmenlik yapıyor. Bu nedenle bu toplantıya benimle birlikte katılamadı, çok üzgündü. Sizi o kadar çok dinlemek istiyordu ki”.

“Üzgünüm.”

“Şey, efendim. Düşündüm ki, Louise için çok özel birşeyler yapabilirim. Kasabamızın elli mil çevresindeki her kitapevine kitaplarınızı sordum. Yalnızca ciltli beş kitabınızı bulabildim. Lütfen. karıma bu kitapları imzalayarak bana büyük bir onur verebilir misiniz? Bunları yaşgünü olan perşembe günü ona hediye edeceğim.”

“İmzalamaktan çok mutlu olurum.” dedim. Ceketimin cebinden kalemimi çıkardım ve beş kitabın hepsine şunları yazdım, Louise’ye sevgiyle, Mutlu Yıllar, Og Mandino.

İmzalamayı bitirdiğimde, genç adam kitapları büyük bir özenle çantasına koydu. Gergin ve ani bir şekilde bana sarıldı, teşekkür etti ve gitti. bense cevap verdim, iyi ki de vermişim.

Arkasından bağırdığımda daha on adım gitmemişti. “Söylesene, gerçekten Louise’ye sürpriz olacak mı?”

Mahçup bir gülümsemeyle, kulaktan kulağa yayılan bir sesle cevap verdi, “Kesinlikle efendim. O yeni bir Toyota Corolla bekliyordu.”

Sizin yerinize bırakın yaptıklarınız konuşsun. Gelişmenizi aksatacak kendini beğenmişlik ve kibir tuzağına karşı tetikte durun. Böbürlenmenin çekiciliğine kapıldığınız birgün, yumruğunuzu su dolu bir kovaya sokun. Yumruğunuzu çıkardığınızda geride kalan boşluk öneminizin kesin bir ölçüsünü verecektir.

Daha İyi Yaşamak İçin ALTINCI KURAL_9.jpgDaha İyi Yaşamak İçin ALTINCI KURAL_10.jpgDaha İyi Yaşamak İçin ALTINCI KURAL_0.jpg
İsim: *

Mail: *

14 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)