İsimleri hatırlamak

icerikBiraz önce önemli bir ticari bağlantı ile tanıştınız. Konuşmanın ilk dakikalarında adam adını söyledi ama bu yirmi dakika ve iki martini önceydi. Adı ay ismi gibi bir şeydi. Ağustos? Groundhog Günü?

İsimleri hatırlamak en sevdiğiniz şarkının ya da filmin sözlerini hatırlamak kadar kolaydır. Bütün bunları kelime kelime ezberlediniz. İşte size bir kişinin ismini hatırlamanın basit yolları ve ona ismini tekrar söyletmek için bazı numaralar.

ADIM 1 ADINI SÖYLER SÖYLEMEZ TEKRAR EDİN.

Eğer isimleri unuttuğunuzun farkındaysanız, konuşmayı çok dikkatli takip edin ve o adını söyleyene kadar bekleyin. Ardından ismini sağırmış gibi tekrar edin. “Skip?” “Evet, Skip?” “Tamam, Skip bu hatırlaması kolay bir isim.” Artık onun ismini birkaç kez duydunuz ve söylediniz. Evet, berbat bir isim ama siz isim hatırlamak için buradasınız, yargılamak için değil.

ADIM 2 İSMİNİ TEKRAR TEKRAR KULLANIN.

Aşırı can sıkıcıdır ve genellikle şüpheli satış temsilcilerinin taktiğidir ama bir kişinin ismini normal bir konuşma sırasında pek çok defa söylemek, ismi beyninize kazımanın kolay bir yoludur. “Skip sana bir şey söyleyeceğim, Skip. En son bu kadar tadında bir margarita içtiğimde Skip, sonu pantolonsuz bir halde Whitney Huston taklidiyle ‘Tm Every Woman” şarkısını söyleyerek bitti. Bir içki daha alır mısın, Skip?”

ADIM 3 İŞ KARTVİZİTİNİ İSTEYİN.

Bu cepte bir isim demektir. Bunun için arka bahçede verilen bir mangal partisinde, gerçekte neden ondan iş kartvizitini istediğinizi açıklamamak için sakat bir sebep uydurmak zorunda kalacaksınız ama ardından onun adını her unuttuğunuzda cebinizden kartviziti çıkartıp hemen bir göz atmanız yeterli olacaktır. IŞ KARTVİZİTİ çıkarın!

ADIM 4 ONU BİRBAŞKASIYLA TANIŞTIRIN.

Bu ona ismini tekrar söyletmek için en kolay yoldur. Birini konuşmaya çekip onu yeni biriyle tanıştırın. Harika. Artık hatırlayamazsanız, diğer kişiye sorabilirsiniz, böylece en azından onun ismini unutan iki kişi olur.

DANGALAKLIK ETMEYİN

Her bir kişi için sadece bir tane “Tekrar adınız neydi?” sorusunu sorma hakkınız var. Asla aynı kişiye bu soruyu iki kere sormayın. Size bir kez hatırlattıktan sonra, ismini hâlâ hatırlayamıyorsanız, dangalak denmeyi hak ediyorsunuz demektir.

Bu sabah aceleyle evden çıktınız (Bayan Dün Gece’ye hoşça kal demeye hazır değildiniz) ve sizi gün boyu idare edecek yemeğinizi almayı unuttunuz. Öğle yemeğine daha saatler var ve ofisteki satış makinesi ıvır zıvır şeylerle dolu. Ofisin buzdolabı ise adeta evden yemek getirmek için zaman olmadığında açlığınızı bastıracak atıştırmalıklarla dolu bir açık büfe.
İsim: *

Mail: *

10 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)