İş Hayatı Tüyoları

icerikYeni ofisinizde oturmuş nasıl bir enayilik edipte bu işi kabul ettiğinizi merak ederken, hâlâ sürüp giden ofis partisinde, hayırlı olsun pastanızı yemeye devam edebilirsiniz. Orada kalıp SS (SubSurface (Satıh Altı) bütün denizaltıların adından önce gelen denizaltı tip gösterge kodunun ilk harfleri) Minnow ile batamazsınız ve yeni bir iş aramaya, iş görüşmelerine gitmeye de zamanınız yok. Sürünerek eski işinize geri dönmek zorunda kaldınız. Öncelikle dişlerinizi fırçalayın yahu. Artık o pastanın tadı ağzınızda kalmamalı.

Eski işinizden sadece kırk sekiz saat önce ayrıldınız, o halde zayıfta olsa ellerinizin ve dizlerinizin üstünde sürünmeden geri dönmek için hâlâ bir şansınız var. Eğer kırgınlık olmadan, köprüleri yıkmadan ayrıldıysanız, işinizi tekrar geri alabilirsiniz ama bu size birkaç aleni yalana patlar. İşte birkaç seçenek.

SEÇENEK 1 ESKİ ŞİRKETİNİZDE ÜÇKÂĞIDA GETİRİLDİĞİNİZİ SÖYLEYİN.

Pazartesi günü ortaya koyduğunuz tutumun yeni bir iş yüzünden olduğu ama o yeni işin aslının çıkmadığı hakkında bir yalan uydurun. Yerine geçeceğiniz adam aslında hiç ayrılmamış ve onlarda size tekliflerini geri çektiklerini söylemeyi unutmuşlar.

SEÇENEK 2 SANKİ HİÇ AYRILMAMIŞ GİBİ DAVRANIN.

İki hafta önceden bildirim, imzalı istifa mektubu, veda partisi; bunların hepsi de sadece herkesin hayal gücünün bir ürünüdür. Şimdi, kim çörek ister?!

SEÇENEK 3 ESKİ PATRONUNUZU ARAYIP DÜRÜST OLUN.

Bu işi kabul ettiniz çünkü bu, kariyerinizde bir ilerleme fırsatıydı ama bir günden bile az bir süre sonra şirketin Cuma’ya kalmadan karışacağını anladınız. Belki de patronunuz sizin yerinize bir aday belirlememiştir, henüz bir iş görüşmesi planlamamıştır ve yerinizi alacak yeni birini eğitmek için havasında değildir. Eğer yerinize koyacak adamı yoksa geri dönüşünüzü düşünüp değerlendirebilir.

SEÇENEK 4 BİR PŞT HER ZAMAN DÖRT AYAK ÜZERİNE DÜŞER VE HER KÖTÜ DURUMDAN BİR ÇIKAR ELDE EDER.

Yeni işinize bir şans daha verin ama kendi kurallarınıza göre oynayın. Yapabilecekleri en kötü şey sizi işten kovmaktır ve sizde daha iyi bir iş bulana kadar işsizlik ödemesi alırsınız. Ayrıca, nefret ettiğiniz bir işte çalışmak yerine T.G.I Friday’s (ilk şubesini Newyork’ta açan orta düzeyde fiyat ve kalite sunan dünya çapında restoranlar zinciri), alışveriş merkezi, torbacılık (sokakta uyuşturucu satıcısı) ya da insanı dumura uğratan yüzlerce başka işte çalışabilirsiniz. Eski şirketiniz sizi işe geri almazsa, sadece çıkın ve başka bir iş bulana kadar herhangi bir işte çalışın. Muhtemelen vakit geçirmeksizin müdür olursunuz. İşleri doğru dürüst yürüten ve kçlarını kurtaracak fazla aday yoktur.

DANGALAKLIK ETMEYİN

Eğer sizi geri almazlarsa, bunu olgunlukla kabul edin. Yüksek bir mevkiden ayrılan bir adamsınız. Dangalak olmayın, bulduğunuz her fırsatta da şirketi kötüleyin.

Yeni işiniz yan bastı ve siz de işe girmenizin üstünden fazla geçmeden ayrıldınız. Bir ay süren telefon görüşmeleri, emailler ve kek sepetlerinden sonra eski şirketiniz sizi işe almayı reddetti. Yerinize geçirecek birini bulmuşlar ve onun üzerinde duruyorlar. Keşke sizde aynısını yapabilseydiniz ama sanki skorda mağlupmuşsunuz gibi hissediyorsunuz.
İsim: *

Mail: *

11 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)