İlk İnsanlarda Yüzeysellik

imagesİnsan tarafından inşa edilen şehirdeki, yalnızlık ve tecrit hissini besleyen yaşam yüzeysellik üretir. Kutsal Kitap ta beş nesil boyunca insan tarafından inşa edilen şehirde yaşayanların giderek daha ben merkezci ve kötü olduklarının kaydedildiğini görüyoruz. Kayin in soyundan gelen Lemek’i örnek alalım.

Lemek, Ada ve Silla denilen ve isimleri insan tarafından inşa edilmiş olan şehrin yüzeyselliğini sembolize eden iki kadınla evlenmiştir.8 Ada ismi zevk ya da heyecan anlamına ve Silla ismi de süslü baş örtüsü’ anlamına gelmektedir. Silla, Lemek’e Naama isimli bir kız çocuk dünyaya getirmiştir, onun ismi ise şehveti çağrıştırmaktadır.

Bu isimler dışsal olarak iyi görünmeye ve zevklerin peşinden koşmaya adanmış bir kültürü tanımlamaktadır. Güzel bir insan olmanın ya da güzel şeylere sahip olmanın yanlış bir yanı yoktur, ama bir kültür bunları yani yüzeyselliği takıntı haline getirebilir ve bu tehlikelidir. Yüzeyselliğe tapman bir kültürde, güzellik bir put halini almıştır ve böyle bir kültürde gerçek ruhsallığa yer olmayacaktır.

Günümüzde böyle bir kültür içinde yaşıyoruz. Atletleri, film yıldızlarını ve süpermodelleri takıntı haline getirmiş bulunuyoruz. Bazılan bu takıntıyı öyle uç noktalara götürmüşlerdir ki, kültürümüzün güzel insanları’ olan süper modellerin yumurtalarının içinden seçilmiş olan en sağlıklı yumurtalardan tasarım bebekler üretmeyi meslek olarak edinmiş insanlar vardır. Birkaç yıl öne internette bir rapor yayınlandı, bu rapora göre bir web sitesinde çocukları olmayan çiftlere modellerin yumurtaları açık arttırmayla satılıyordu.

Bu rapor büyük bir tartışma yaratmıştı. Ron’s Angel adlı bu sitenin böyle bir satış yapıp yapmadığı bilinmese de, meraklıların yumurtalarını satan modellerin bilgilerine ve bu değerli yumurtaların fiyatlarına ulaşması için aylık ücret ödemeleri gerekiyordu. Bu web sitesinin düzenleyicisinin birçok pornografik yayın yapan web sitesiyle de bağlantısı vardı ve büyük olasılıkla bu siteyi de, üye olanları cinssel materyallere ulaşmaları konusunda yönlendirmek için kullanıyordu. Böyle bir sitenin varlığı bile toplumumuzun yüzeysellik konusunda ne kadar uç noktalara vardığının rahatsız edici bir kanıtıdır.

Ne tür bir ahlakî hastalık, üstün fiziksel görünüm özelliklerine sahip çocuklar üretmek fikrine sebep olabilir? imajın her şey olduğu toplumumuzda soyu tükenmekte olan dürüstlük, doğruluk, onur, sadakat, merhamet ve cömertlik gibi ahlakî değerlerin okullarda daha çok öğretilmesi ve bunun için gerekli müfredat değişikliklerinin yapılması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir.

Bir önceki yazım: DOKUZUNCU EVİ YÖNETEN VEYA YAY BURCU OLAN
İsim: *

Mail: *

12 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)