İlk Diyologlar

h“Karanlık bastırıp, çalışmak mümkün olmadığında da, diğer adamlarla ateşin etrafında oturup, yatma vakti gelinceye kadar hikâyeler anlatıyorsunuz. Çoğu geceler yatağa gelmek için benim uyumamı bekliyorsun. Seni özlüyorum. Bu yüzden yalnızlık çekiyorum.” Sesi ya çok utandığından ya da artık sözlerine devam edemeyecek kadar duygulandığından titriyordu. Kayin içini çekip, karısının saçlarına dokundu. Uzun süren yorucu çalışmanın getirdiği, öfke ve karmaşa onu bitap düşürmüştü. Karısına seslenmek istediğinden daha sert bir ses tonuyla, “Sen en iyisi biraz uyu” dedi.

Karısının uykuya daldığını anladığında, Kayin sessiz bir şekilde çadırdan çıktı. Ay daha parlak olsaydı, gider ve onu yiyip tüketen bir tutku halini almış olan duvar inşaatına bakardı. Çok yakında o ve adamları bütün kampın çevresindeki duvarı tamamlamış olacak ve artık yerleşik hayata geçebileceklerdi. Artık çadırlardan kurtulacak, gezinip durmayacaklardı.

Bunu düşünmek bile Kayin in yüzünde bir gülümsemeye neden oluyordu. Zafer duygusuyla göğsü kabarmıştı. Tanrının lanetini kırdım diye düşündü. Artık huzursuz bir şekilde oradan oraya gezinen birisi değilim. Bir şehir inşa eden bir adamım.

Şehir onlara koruma ve emniyet sağlayacaktı. Artık Tanrı ya ihtiyaçları yoktu. Kayin in ve beraberindeki kişilerin birçok çocuğu olacak, şehir büyük ve güçlü bir topluluk haline gelecekti. Kayin de onların lideri olacak ve artık kimseye hesap vermesi de gerekmeyecekti.

Aklından bunları geçirirken birden bir rüzgâr esti, Kayin yaprakların hışırtılarını duyuyordu. Bu ses aniden tüylerini ürpertti ve bir an için erkek kardeşinin sesini duymuştu sanki. Tanrının “Ne yaptın? Kardeşinin kanı topraktan bana sesleniyor.”2 diyen sözleri aklına gelmişti.

Büyük bir çabayla geçmişten gelen bu düşünceleri aklından çıkarmaya çalıştı ve yeniden gelecekle ilgili planlarına geri döndü. Bu yeni şehirde, gecenin yarısında bile her zaman yapacak bir şey, konuşacak bir kişi olacaktı. Artık bu düşüncelerle başbaşa kalmak zorunda olmayacaktı ve bu, tek başına bile bu yeni şehri inşa etmek için yeterli bir sebepti.
İsim: *

Mail: *

14 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)