Hint Astrolojisinde Burçlar

Her daşa daha sonra aym dokuz gezegenin alt dönemlerine ayrılırGezegenin alt dönemine (bukti) girerse, o gezegen tarafından yönetilen hayat alanlarında sorunlarla karşılaşacaktır. Fakat bu sorunlar buktinin birkaç ayı veya yılı süresince devam edecek ve genel olarak daşamn yararlarına gölge düşürmeyecektir. Daşa ve buktilerin nasıl çalıştığına dair daha çok bilgi sonraki bölümlerde açıklanmıştır.

Daşaların ve buktilerin etkileri transitlerden daha geniş kapsamlı ve güçlü olduğu için, bir kişinin daşa ve buktisinin ışığında transitlerini değerlendirmek daha kolaydır. Belli bir transitin yoğunluğu, olumlu veya olumsuz olması, o sıradaki daşa-bukti bilindiği zaman daha açık hale gelir, örneğin, Richard Nixon’ın çöküşünün iki yılım kapsayan ve 1972 so-nundan 1974 sonuna kadar olan süre içinde gerçekleşen en zor transitler, Satüm-Pluto kavuşumu, Uranüs-Güneş karesi ve Satürn-Mars karşıtlığıydı. Satürn’ün onuncu evden transiti de gerçekleşmişti; ancak bu özü itibariyle zor bir durum değil. Transitlere bakarak hayatının ve kariyerinin bu kadar yoğun bir şekilde birdenbire bozulacağım kimse tahmin edemezdi. Oysa herhangi biri, daşaya bakarak ufukta devasa problemlerin olduğunu görebilirdi.

Nixon’in Hint doğum haritasında en kötü konumda olan gezegeni, malefik Mars’a bir dereceden daha yakın olan Merkür’dür. Hint astrolojisinde eğer iki gezegen bir derecenin içindeyse, gezegensel bir savaş halindedirler ve sonraki derecede olan gezegen kaybederek tamamen güçsüz hale gelir. Nixon’ın Merkür’ü için de aym şey geçerlidir. Nixon 1970 Kasım’mda Merkür daşaya girdi. İlk dönem yani Merkür daşa-Merkür bukti, başkanlık problemlerinin yolda olduğu Nisan 1973’e kadar sürdü. Merkür daşa on yedi yıl sürdüğü ve daha çok yeni başladığı için, problemlerinin kısmen azaltılması olasılığı çok azdı.

Transitlerin daşalara ve buktilere göre ikinci derecede kaldığım gösteren daha iyi bir örnek, benim doğum haritamda, bu ı yazarken gerçekleşti. Doğum haritamda transit Jüpiter, dördüncü evdeki natal Venüs’e kavuşum yaptı. Venüs sevgiyi temsil eder ve dördüncü ev yuvayı ve anneyi gösterir. Venüs doğum haritamda kötü bir konumda, fakat natal Jüpiter’le özel olarak kötü bir ilişki içinde değil. Transit Jüpiter’in natal Venüs’le kavuşumu en uyumlu transitlerden biridir. O zaman doğal olarak, sadece transiti inceleyerek sevgiyle, yuva ve anneyle ilgili konularda olumlu, en azından tatmin edici etkiler beklemem gerekirdi. Maalesef sürmekte olan daşa -buktim Rahu-Venüs’tü ve Venüs Hint doğum haritamda en zarar gören gezegen; -malefik Mars’tan iki derece uzakta ve malefik Rahu ile tam karşıtlıktan sadece bir derece uzakta. (Hint astrolojisinde, gezegenler diğer gezegenlerle yaptıkları açılarda benefik veya malefik olarak düşünülürler.) Daşa-buktiden dolayı Venüs ve dördüncü evle ilgili bütün konularda problemlerle karşılaşabilirdim.

Transit Jüpiter’in natal Venüs’ie kavuşum oluşturduğu altı veya yedi gün boyunca, ev kredisi başvurum geri çevrildi ve yıllardır yaşamadığım şekilde annemle çok ciddi problemler yaşadım. Üstelik aşk ilişkimde büyük sıkıntılar deneyimledim. Daşalar ve buktiler her zaman transitlerden üstündürler. Transitler, çok sıklıkla, sadece daşalarm ve buktilerin öngörülebilir etkileri için zamanlama göstergeleridirler.

Bu ın ikinci yansı ‘Hint Daşalarıyla Geleceğinizi Tahmin Etmek’, Hint daşalan ve buktileriyle ilgilidir. Bu bölümü eklememin iki nedeni var. Birincisi, Batıkları bu yeni ve derin malzemeyle tanıştırmak. “Tanıştırmak” diyorum, çünkü Hint doğum haritası analizini çok iyi bilmeden daşalar ve buktiler üzerine uzmanlaşmak imkansızdır. İkinci nedense, Hint astrolojisi çalışan astrologlara daha fazla bilgi sağlamak. Ancient Hindu Astrology for the Modem Western Astrologer (Modem Batılı Astrolog için Eski Hint Astrolojisi) isimli yazım yayınlanalı sekiz yıl oldu ve şimdi daha fazla bilgiyi paylaşma fırsatını yakaladım. Hint astrolojisine yabancı olanlar onun sunduklarım anlamak için bu taki daşa bölümünü çok üzerinde durmadan, rahat bir şekilde okumalılar. Eğer bu ilginizi çekerse, konu hakkında Batılılann yazdığı kolay anlaşılabilir üç veya dört la devam edebilirsiniz. (Ancient Hindu Astrology for the Modem Western Astrologer (Modem Batılı Astrolog için Eski Hint Astrolojisi) metnini sipariş etmek için, bu ın son sındaki Hizmetler bölümüne bakınız.

Son bir not: Hint astrolojisi üç isimle bilinir. Vedik astroloji, Hindu astrolojisi veya Jyotish. Jyotish Sanskritçe bir isimdir ve ‘ışığın bilimi’ anlamına gelir. Vedik astroloji terimi, dinden önceki dönemlere dayanan ve bilgeler veya aydınlanmış varlıklar tarafından düzenlendiği söylenen Hint bilgi metinleri Vedalarda öğretildiği şekliyle geçen astrolojiyi tanımlar. Hindu astrolojisi basitçe, Hintlilerin büyük çoğunluğunu oluşturan Hindular tarafından uygulanan astroloji anlamına gelir. Hindu terimini Vedik terimine tercih ediyorum, çünkü orijinal Vedik astrolojinin büyük kısmı kayboldu (özellikle nakshatralaı hakkındaki bilgiler) veya Batılı kavramlarla karıştırıldı. Hint astrolojisinde kullanılan birkaç terim Grek kaynaklıdır (kendra, trikona, apoklima, hora gibi bazı temel terimler). Bu da Vedik astrolojinin saflığının başka kültürler tarafından bozulduğunun göstergesidir. ‘Hint astrolojisi’ terimi Batılı kullanımı için en uygun olandır. Batılılar için Jyotish kelimesi de, eğer o kelimeyi kullanırken rahatlarsa uygundur.

Bir önceki yazım: Tarot Aşk Açılımı 3 Kart 1. seda dedi ki:

  sonsuz bir askla karsilasacak miyim

 2. seda celik dedi ki:

  gercek aski bulabilecek miyim

 3. Selin dedi ki:

  Evlılıgım ne olacak

 4. bilge dedi ki:

  Universiteyi kazanacak miyim

 5. nazli dedi ki:

  Yusufla sonuc ne olacak

 6. Zeynep dedi ki:

  Evlenecekmiyim?

 7. aylin dedi ki:

  4 .12.1966 evlenecekmiyim

 8. ferdi dedi ki:

  Aşkı bulabilecekmiyim

 9. nalan dedi ki:

  gönlümdekiyle evlenebilecekmiyim

 10. Filiz çalışkan dedi ki:

  Geleceğimi yorumla

 11. Dilek dedi ki:

  46 yaşındayım bekarım ayrıldığım sevgilimle tekrar barışma olacakmı


İsim: *

Mail: *

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)