Hayatımızda Üçüncü Evre: Yetişkinlik

imagesSürekliliği sağlamak adına, içinde bulunduğumuz gerçek durumun genel manzarasını tam olarak görebilmek için üçüncü döneme geçelim. Bununla birlikte bir sonraki bölümde bir adım geriye dönüp bu raya yeniden bakacağımızı hatırlatırım.

Fiziksel olarak yetişkin olduğumuz halde hayatımızdaki zekâ kombinasyonlarını keşfetmek ve karşı karşıya geldiğimiz yetişkin problemlerimize yetişkince çözümler bulmamızı bekleyen dünyada, aslında hâlâ bir ergen olarak var olduğumuzu göstermek istiyorum. Ergenlikte kayıp olmak ve bu durumumuzun farkına varmak demek aslında bu süreçte kendimizi bulmak ve kayboluşun da yolculuğun bir parçası olduğunu görüp anlamaktır.

Birçok hikayenin ana izleği bu yolculuk teması üzerine kurulmuştur. Mirasyedi hikayesinde bir babanın oğulları arasından yalnızca biri evi terk ederek yolculuğa çıkar. Nice mücadelelerden sonra eve döner. Baba, dizi dibinden ayrılmayan diğer oğullarının aksine en çok, kendi yolculuğuna çıkma cesaretini gösteren ve sonunda eve dönen oğlundan memnundur. Diğer kardeşler oldukları yerde kalırken O, yolculuğu sürecince benliğinde keşifler yapmış, eve dönüşünde gerçek duygusal değerleri (EQ) ve aklı (yeni 1Q) beraberinde getirmişti.

Hayatımızı, bir başlangıcı ve sonucu olan bir şey olarak düşünmeye devam ettikçe, onu hep kontrol altında tutma gayretinde olacağız. Sanki o hep akıp gidiyormuş, onu değerli kılmak için ona sıkı sıkıya yapışmaktan başka çaremiz yokmuş gibi hissedeceğiz.

Bir anlam katılmamış, dişe dokunur bir şey yapılmamış, sadece evin korunaklı ortamında oturup boş yere harcanmış, cesur olmak yerine herkesin güvenilir dediği şeylere sıkı sıkıya yapışıp kaimmiş bir hayat, 70-80 yıl sürse de ne anlam ifade edebilir ki? Hepimizin korktuğu da aslında bu değil midir? Yaşamak ve arkamızda hiçbir iz bırakmadan yok olmak.

Kendi benliğinin farkında olan ve kendi seçtiği varlığını ortaya koyarak genişleyen, gelişen bir SQ özü görüyoruz. ‘Gerçek durum’un ne olduğunu gören, onu yaşayan ve duyguları ve aklıyla onu ifade eden bir benlik…
İsim: *

Mail: *

10 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)