Halen Başarılı Bir Reklam Müdürü Şeyda

ZodiacMesleği: Halen başarılı bir Reklam Müdürü

Yaşam Dersi: Yaratma

Katalizör: Babası

Tip: Enerji Damgası

Şeyda tüm evlilik hayatı boyunca kocasının gölgesinde yaşamıştı. Aslı gibi, o aslında çok yetenekli ve becerikli bir kadındı. Başkaları bunu görebiliyorlardı, ama o göremiyordu. Bu yüzden hem evliliğinde hem de kocasıyla birlikte yürüttükleri işte destekleyici bir rol oynamaktan oldukça hoşnut olarak yaşıyordu, ta ki çocukları evlenip kendi hayatlarım yaşamaya başlayana dek. İşte o zaman her şey yıkılmaya başladı ya da öyle göründü. Gerçekte, o benimle ilk özel seansını yaptığında gördüğüm tablo bazı şeylerin Şeyda için en nihayet bir araya gelebileceğini gösteriyordu.
Elli yaşını geçtiği bu dönem Şeyda için zor bir zamandı. Çocuklarının hepsi büyüyüp kendi hayatlarını yaşamakta olduklarından, Şeyda kimsenin artık ona ihtiyacı yokmuş gibi hissediyordu. O ve kocası yirmi sekiz yıllık evli bir çift olarak iyi geçiniyorlardı, ama gerçekte aralarında çok az bir yakınlık ve iletişim vardı. Eğer işleri çevresinde dönen bir konuşma yapmıyorlarsa, birbirleriyle fazla konuşmazlardı.

Elli iki yaşına bastığında, Şeyda derin bir depresyona girmenin eşiğindeydi. Kendisini hiç sevilmeyen, sevilemez ve tümüyle yararsız biri gibi hissediyordu. Gelecekte kendisi için görebildiği tüm şey yaşlılığa ve bunaklığa doğru önlenemez bir kayıştı. Tüm bunların anlamı ve amacı neydi? Kendine bu soruyu sorup duruyordu. Tutunacak bir şey bulma çabasıyla, seminerlere katılarak ve metafizik kitapları okuyarak yanıtlar aramaya başladı. Daha fazla uyandıkça, evliliğini neden sürdürdüğünü daha çok sorgulamaya başladı. Kocası her zaman çok kontrol edici olmuş, tüm kararları veren kişi olmuştu. İşlerine eşit derecede katkıda bulunmasına rağmen, kocası bu yüzden onu hiç onurlandırmamıştı. Tam tersine, başkalarının önünde Şeyda’nın başarılarındaki rolünü küçümsemiş, onunla yük* sekten bakan bir tavırla konuşmuş, karısı onun kadar zeki değilmiş ve her konuda ondan daha bilgisizmiş gibi davranmıştı.

Kaçınılmaz olarak, Şeyda daha fazla şey öğrendikçe, gücüne daha çok sahip çıkmaya başladı ve sonuçta kocasıyla arasındaki uçurum iyice açıldı. Birkaç ay içinde Şeyda kocasından ayrılıp sonra ona tekrar döndü ve sonra tekrar ayrıldı. En sonunda, kesin olarak ayrıldılar ve boşanma işlemlerini başlattılar. Ve işte o zaman bir zamanlar başarılı olan işleri yavaş yavaş bozulmaya başladı. İkisi de bunu kabul etmek istemese de, Şeyda daima işlerinin ardındaki gerçek güç, itici kuvvet olmuştu. Hiçbir zaman ön plânda olan bir rol almasa da, tüm bu süreçte kocası aracılığıyla yaratmıştı. Gerçekte, kocasının onuruna sahip çıktığı tüm iyi fikirler Şeyda’den gelmişti. Artık Şeyda çevrede bulunmadığından, gerçek ortaya çıkmıştı.

Tıpkı Aslı gibi, Şeyda de kendi yeteneği ve yaratıcılığı konusunda kör bir noktaya sahipti. Bu ona Güven dersi üzerinde çalışan ve kendi yeteneklerine güvenmeyi hiç öğrenmemiş olan babası tarafından damgalanmıştı. Ancak, Şeyda bu yaşam dersine iyileştirilebilecek bir enerji damgasıyla yardımcı olmayı seçmiş olduğundan, en nihayet kendi gücünü eline alabileceği ve yeteneklerinin tüm sorumluluğunu üstlenebileceği bir noktaya erişebilmişti.

Şeyda şimdi kendi işini kurmuş bulunuyor ve işinde gerçekten çok başarılı oluyor. O artık herkesi hoşnut etmeye çalışmayı bıraktığından ve kendine öncelik vermeye başladığından, gerçekten gelişmeye başladı. İşleri sırf onları yapmanın verdiği sevinçten ötürü yaparak epey eğleniyor ve sonuçta kendisi için çok başarılı bir iş yaratmakla kalmadı, aynı zamanda yerel bir amatör tiyatro topluluğuyla çalışıyor, oyunlar yazıyor, yönetiyor ve o oyunlarda rol adıyor.
İsim: *

Mail: *

19 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)