Gerçek Sorumluluk

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolBir yaşam dersinden diğerine doğru ilerlerken, her bir yaşam dersinin bireyin erişmiş olduğu hâkimiyet düzeyine bağlı olarak çok farklı görünebileceğini hatırlamak önemlidir. Gerçek yaşamdersi bize bu farklılıkların canlı bir örneğini sağlar.

Gerçek ve Güven dersleri birbirine çok yakındır ve bu yüzden çoğu kez birbiriyle karıştırılır. Bir insan Gerçeği öğrenmeyi seçtiğinde, enerjisel donanımı yüzünden, kendi Gerçeğini ayırt etmekte ve onun içinde durmakta zorlanacaktır. Bu ilk bakışta o insan kendine güvenmiyormuş gibi görünebileceğinden, ben o insanın bu iki benzer yaşam dersinin hangisi üzerinde çalıştığına karar verebilmek için tüm kalıpların daha büyük tablosunu görmek amacıyla her zamankinden daha fazla soru sorarım. Hatta, bazen bu insanlara direkt olarak, “Eğer sana yaşamımn asıl odağının Güven mi, yoksa Gerçek mi olduğunu sorsaydım, ne derdin?” diye sorarım.

Bir insan kendi gerçeği içinde durmakta zorlandığında, daima, kendi gerçeği yerine başkalarının gerçeğini benimseme eğilimi gösterecektir. O daima takipçisi olacağı en yeni kitabı en yeni kavramı, fikri veya sistemi arayacaktır.

Gerçek Kör Bir Nokta
Bir insan bu derse hâkimiyetin ilk aşamalarından birinde bulunurken, genellikle kendisine karşı gerçekten dürüst olmayı başaramaz. Bu herhangi bir insanın bulunabileceği çok zor bir yerdir, çünkü bu durumda nerede bulunduğumuzu gerçekten bilmeyiz ve bu yüzden kendimizi hep başkalarıyla ölçüp karşılaştırmaya (böylece uygun olup olmadığımızı anlamaya) zorlanırız. Bu durumda gerçeği bulamamakla kalmaz, seçimlerimizi haklı göstermek için sık sık illüzyonlar yaratırız.

Bu hâkimiyet aşamasında, bu yaşam dersine bir eneıji mat riksiyle yardımcı olmayı seçenler eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmekten kaçınmak için mümkün olan her yola başvururlar. Çoğu kez bir kısırdöngüye yakalanır, kendi kurallarını ayırt etmek yerine, onları kendi dışlarında ararlar. Bazen bu başkalarına karşı dürüstlük sorunu yaratır. Onlar yaşamlarında gerçekten olup bitenler konusunda dürüst olmak yerine, yalanlar söyleyebilir ve mazeretler yaratabilirler. Çoğu durumda bir hayal dünyasında yaşayabilirler. Esas zorluk kendi yalanlarına gerçekten inanmaya başladıklarında ortaya çıkar, çünkü bu onların kendilerinden tamamen kopmalarına yol açar.

Bir insan Gerçek dersi üzerinde daha yüksek bir hâkimiyet düzeyinde çalışırken, gerçeğin birçok değişik çeşnisini o çeşnilerin hiçbirine özellikle bağlı olmadan kapsamaya muktedir bir öğretmen ya da lider olabilir. Bu yaşam dersine hâkimiyet, gerçeğin sadece insanın kendi algısına dayandığım ve insanın o algıyı değiştirerek kendi gerçeklerinin ötesindeki birçok gerçeği görebileceğini anlamaya da yol açar.

Bir önceki yazım: DOKUZUNCU EVİ YÖNETEN VEYA YAY BURCU OLAN
İsim: *

Mail: *

13 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)