Gerçeğin Üç Düzeyi

4209Gerçek durumu anlamak ne demek?

İlk öngörümüz her bir durumun birbirinden farklı olduğu şeklinde olabilir, öyleyse her bir durumdaki gerçekliğin de birbirinden farklı olması gerekir. Gerçek, büyük varlık zincirinin her bir halkasında vardır. Gerçek durum diye algıladığımız şey çoğunlukla zekâ seviyemizin algıladığı şeydir. Gerçeğin ne olduğunu sormak başka şey, gerçeği aramak başka bir şey, kapıyı çalıp içimizdeki gerçekle yüzleşmek tamamen başka bir şeydir. Bazen o kapının tam da önümüzde olduğunu, sıkıca itip içeri doğru açmak yerine yanlış bir zekâ kullanıp cılız bir dokunuşla kapıyı yanlış yöne doğru ittiğimizi anlarız.

Birinci Gerçek: Geçici Gerçek

Geçici gerçek sadece bugün için geçerli olan, yarın veya bir sonraki an doğruluğu kanıtlanamayacak olan gerçektir. Kalıcı olmayan gerçeklik, değişmekte olan her bir anın bizi, bizim de her bir değişen anı geçici renklerle boyamamızdan başka bir şey değildir. Maddi bir gerçekliği bir diğer maddi gerçeklikle dengeleriz. Kendimize geçici bir gerçekliği baz aldığımızda bu yolun genellikle yaygaracı, fazla kişisel, fazla değişken ve tepkisel olduğunun farkında oluruz, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir duruma kendimizi odaklamaya, stresten uzaklaştırmaya veya durumun gerçekliğinden etkin şekilde kaçınmaya çalışırız.

Geçici gerçeğe sıkı sıkıya yapışmak kaybolmuş, kendini sürekli sakınan, sığ ve yüzeysel olan kimliğin özelliğidir. Geçici gerçeğin elinde olduğumuz sürece özümüzde gizli yeni zekâ türünü asla göremeyiz.

Bir sabah, insanların etrafı izleyebilmeleri, etraftaki sesleri algılaya bilmeleri ve yol boyunca o hissi yakalayabilmeleri için yavaş araba kullanmaları gerektiğini kendi kendime söyleye söyleye arabamla ilerliyordum. Şahsen çok önemli olduğuna inandığım bu düşünceyi herkesin uyması gereken bir kanun, bir hüküm olarak yorumluyordum. Bu güven verici ve makul düşünce, düğmesine hafifçe dokunarak açtığım arabamın camından içeriye ılık bir bahar esintisi girdikçe bende muh teşem hisler uyandırdı.

Saatte 50 km hızla yol alıyor ve etraftaki manzaranın tadını çıkartıyordum, O an kimsenin beni rahatsız etmesini istemiyordum. Bütün sürücülerin yavaş ve dikkatli araba kullanmaları gerektiğine dair yarattığım kanun sayesinde hayat çok güzeldi. Koyduğum yol kanununa uymayanların, dünyamda huzursuzluk yaratmalarma izin vermeyecektim.
İsim: *

Mail: *

11 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)