Geleceği Görme

Doğa yasası insanın yaşadığı gezegene yapabileceklerini sınırlıyor. İnsan tüm gezegeni ve o gezegende bulunanları yok edemez. İnsanın kendi içindeki tanrısallığa yükselmesi veya başarısız olması, tamamen onun kendi özgür iradesi, kendi seçimidir. O taktirde kendisini tamamlayamayacaktır. Bizim dünyamıza donanımsız ve hazırlıksız olarak geçecek ve her şeyi baştan öğrenmek zorunda kalacaktır.

Hiçbir kimse, hiçbir insan topluluğu Tanrı iradesini engelleyecek güce sahip değildir. Geciktirebilir, sıkıntı verebilir, engel olabilirler. Sonsuz bilgelik ve sevgi evrene hükmetmektedir. Yasa oldukları için üstün geleceklerdir.

Bir ziyaretçi, “Artık asıllarına dönemeyecek pek çok şeyi yok ettik. Toprakta bulunanların büyük kısmı böyle ve yaşadığımız sınırlı bir yer.” dedi.

Ancak muazzam potansiyele sahip. Dünyanızda bulunacak pek çok şey var, keşfedilecek pek çok şey var. Tekâmülün sonuna gelmediniz: Daha hâlâ ilk aşamalardasınız.

Ruhun hakikatlerini iyi bilenler asla ümitsizliğe düşmez. İyimserlikleri kendilerine açıklanan bilgiden kaynaklanıyor. Bu bilgiyle hâkim güce duydukları inançlarını tamamlayabilirler.

Uzun tarihinde dünyanız pek çok felâketle karşılaştı. İnsan bu felâketleri atlattı. İnsan kendisine rağmen ilerlemekte. Tekâmül doğa yasasının bir parçası olduğu için insan tekâmül etmeye devam edecek. Ruhsal tekâmül de aynı yasamn bir parçasıdır.

Bir başka celse toplantısında şu soru geldi: “Örneğin özgür irade karmaya ne kadar bağlıdır? ” Cevap şöyleydi:

Tüm yaşamı doğa yasaları düzenler. Hiçbir şey sürprizlere, mucizelere, şansa bırakılmamıştır. Her şey neden ve sonuçtan, ekmek ve biçmekten ibarettir, aksi takdirde dünya kargaşa dolu olurdu. Nereye bakarsanız bakın doğa yasalarının işleyişinde sonsuz zekâya ait sonsuz plânın kanıtını bulursunuz.

Onu, doğa yasalarının dizginlerinin üstün olduğu mevsimlerin sıra ile gelişinde, gezegenlerin, galaksilerin hareketinde, gelgitte, sonsuz sayıda çiçek türünün büyüyüşünde görebilirsiniz. Bu yüzden, doğa yasasının çerçevesi dışında hiçbir şey olamayacağı için tanrısal gücün koyduğu sınır vardır. Ancak yasaların içinde yasalar vardır. Sadece fizik yasaları değil, zekâ ve ruh ile ilgili yasalar da vardır.

Hamilelik anından itibaren ruh maddeyle birey biçimindeki birleşmeye başladığı için yaşar, nefes alır, varlık durumuna geçersiniz ve bu birey giderek gelişir.

Özgür iradenin bir öğesine, yani belirli koşullarda seçim yapabilecek güç ve yeteneğe sahip olmanız plânın bir parçasıdır. Ruhtan en iyi ve en yüksek şekilde yararlanılırsa ırkın, dünyanın, evrenin ve kozmosun ruhsal gelişme ve tekâmülünde rol oynayabilirsiniz. Çünki Ruhunuz Büyük Ruhun bir parçasıdır.

Her yerde var olanın nedeni olan Tanrı varlığını paylaşıyorsunuz. Siz mikrokozmostaki Büyük Ruhsunuz. Büyük Ruhun ezelden beri sahip olduğu her şeye sahipsiniz ve onları ebediyete kadar geliştirebileceksiniz.

Yarın sabah bir saat daha erken veya geç uyanabilir veya isterseniz yatakta kalabilirsiniz. Yürüyebilir ya da arabaya binebilirsiniz. Öfkelenebilir ve tekrar sakinleşmeyi umabilirsiniz. Özgür iradenizle yapabileceğiniz pek çok şey var.

Ancak güneşin parlamasını önleyemez, fırtınayı durduramazsınız; bunlar gücünüzü aşar. Seçim hakkınız sınırlı olduğu için özgür iradeniz sınırlıdır. Özgür iradenize konulan bir başka sınır vardır. O sınır, gelişmenizde ulaştığınız zihinsel ve ruhsal aşamadır. Öldürebilirsiniz, ancak karakteriniz öldürmemenizi sağlar. Yani seçim hakkınız bulunduğu zaman dahi o an kim ve ne olduğunuz bu seçimleri sınırlar. Evrendeki pek çok şey gibi çelişki içindesiniz. Her zaman sınırlamalar içinde özgür iradeye sahipsiniz.

Şimdi karma konusunu açtığınıza göre bir aşama ileriye gitmem gerekiyor. Sizin dünyanızda yapacak işi bulunanların çoğu bu konu üzerinde önceden düşünmeyi tercih ettiği için bu konu da çok önemlidir. Farkındalık hemen oluşmasa da seçim hakkı özgür iradeye bir başka sınır koyar.  1. sedaqet dedi ki:

    çok güzəl anlamlı

  2. Berrin dedi ki:

    Istedigim işe haziran 2018’e kadar giricek miyim


İsim: *

Mail: *

11 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)